Výtvarníci Jan a Matyáš Trnkovi se svým týmem proměnili sklepení Chvalského zámku v zahradu plnou her a originálních vynálezů.
Původním námětem výstavy je jedna z nejznámějších a nejvydávanějších knih Jiřího Trnky, kterou malíř a filmař nejen ilustroval, ale také napsal. Poprvé vyšla v roce 1962 a velmi záhy se zařadila mezi nejoblíbenější knížky pro děti. Vypráví o pěti klucích, kteří objeví cestou do školy za rezavou brankou tajemnou, zarostlou zahradu, v jejíchž útrobách se setkají s různými, převážně zvířecími tvory a prožívají s nimi nejrůznější absurdní a směšná dobrodružství. Trnkova Zahrada neztratila ani po více než 60 letech nic ze svého půvabu a vtipu a baví dnes již třetí generaci čtenářů.
Pro ty, kteří ji nečetli, číst nechtějí, neumějí nebo už to zapomněli, je zde originální kybernetoskop: Trnkova Zahrada 2, který hrdiny knihy přenáší z média tištěného do média audiovizuálního.
Projekt Jana a Matyáše Trnky představuje Zahradu v podobě netradiční výstavní instalace. Jak naznačuje podtitul “originální kybernetoskop“, nejde o výstavu v tradičním slova smyslu. Autoři scénáře a výtvarného řešení plně respektují autora knihy, ale u vědomí, že by pouhé mechanické a vizuální přenesení postav z knihy do výstavního prostoru neuspokojilo současnou mladou generaci a děti, domýšlejí a pomocí moderních technologií rozvíjejí příběh hlavních aktérů tak, aby v plné šíři vynikla fantazie, poezie, humor, výtvarná a literární kvalita předlohy. Důraz je kladen na interaktivitu, hru a akci s množstvím animací a audiovizuálních efektů. Ale ani ti, kteří znají a mají rádi originální knižní podobu Trnkovy Zahrady, nebudou zklamáni. Setkají se se všemi hlavními postavami z knihy: sádrovým trpaslíkem, zlomyslným kocourem, dobráckými slony, přemoudřelou velrybou i zpívající psí smečkou. Jenom s pěti malými kluky, kteří jsou hrdiny knihy, se nesetkají. Těmi jsou oni sami, návštěvníci.