ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceVznik Československa očima Quidona Šimka
Společenské akce

Vznik Československa očima Quidona Šimka

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Pardubický kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Výstava o událostech z října 1918 zachycených litomyšlským kronikářem a malířem Quidonem Šimkem doplněná o různé dobové předměty včetně zbraní.
Regionální muzeum v Litomyšli se připojuje k oslavám založení Československa a na jeho počest se podívá na události roku 1918 očima Quidona Šimka.

Quido Šimek se narodil 10. března 1857 v kupecké rodině v domě čp. 139 naproti poště. V roce 1866 započal studia na místním gymnáziu, která kvůli nepřesvědčivým výsledkům ukončil v roce 1871. Přitažlivější než studia byl pro něho pobyt v prostředí obchodu, a proto se stal kupeckým učedníkem u svého otce. Roku 1872 jeho otec zemřel. Aby se naučil dobře německy, odešel Quido roku 1873 na zkušenou do Vídně, odkud se vrátil v roce 1875. Po smrti matky v roce 1877 se ujal vedení obchodu. Osobnostně byl Quido Šimek nepřekonatelným humoristou, což se projevilo jeho vedoucí pozicí v mužském humoristickém spolku Hnízdo kosů litomyšlských.

Šimek provozoval kupecký krám do konce roku 1911, kdy se vzdal obchodní činnosti a začal se naplno věnovat své soukromé muzejní, sběratelské a historicko-dokumentaristické práci. V roce 1912 se odešel z v městského muzea, v němž jako vůdčí osobnost pracoval od jeho vzniku v roce 1891. Ve svém domě zřídil soukromé muzeum, které zpřístupnil veřejnosti. Vedle kroniky vlastního kupeckého krámu sepsal také rozsáhlou kroniku, v níž vylíčil život v Litomyšli v průběhu první světové války, sestavil ilustrovaný seznam starožitných a uměleckých předmětů, které se nacházely v jeho sbírkách, dále vytvořil soupis své numismatické sbírky, nakreslil kolem šesti set obrázků detailně zobrazujících Litomyšl v letech 1870 – 1930 a velké množství karikatur života tehdejší Litomyšle. Šimek zůstal svobodným mládencem. Předtím, než 22. července 1933 zemřel, odkázal své sbírky litomyšlskému městskému muzeu.

Nejcennější částí Šimkova díla jsou jeho kroniky. Jako dokumentátor proměn života Litomyšle byl totiž mnohem tvořivější a pro budoucnost podstatnější osobou než například jako sběratel mincí. Jeho prvním unikátním spisovatelským dílem je ilustrovaná kupecká kronika, která podává detailní zprávy o proměnách života v kupeckém krámě mezi lety 1849 – 1911. Šimek je také autorem osmidílné válečné kroniky, v níž s příznačnou humoristickou nadsázkou popisuje události první světové války a prvního poválečného roku a jejich dopad na život města. Ke kronice náleží také pět svazků dodatků, které sledují litomyšlské události až do roku 1932. Díky své vysoké informační hodnotě je velmi cenným pramenem k litomyšlským dějinám tohoto období.

Aktuality