Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích. Lázeňskou zónu zaplní opět desítky tisíc návštěvníků. V průběhu dvou víkendových dnů se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů.
Součástí akce bude tento program:
- každoroční svěcení pramenů
- hudební scény ve středu města
- originální lázeňské pivo
- velkolepý ohňostroj s hudbou
Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích se koná tradičně v posledním květnový víkend, letos tedy 24.5. – 26.5.2024. Střed města se opět promění v jednu velkou slavnost pod širým nebem. Kromě hudebních scén různých žánrů, letního kina a historického tržiště se návštěvníkům představí
Lázeňská ulička nově jako netušený výlet do dějin teplických lázní. Z
Královské galerie hostů shlíží celý průvod králů a císařů, kteří nejraději panovali z teplických termálních koupelí. Nad hlavami poletují
signatury velikánů hudby, kteří v Teplicích našli inspiraci.
V předvečer oslav lázeňské sezóny se zároveň zahajuje
Beethovenův festival. Velká pocta někdejšímu slavnému hostu teplických lázní zve na šňůru 20 koncertů s mezinárodní účastí.
Lázeňské oplatky v oblíbeném obchůdku v Lázeňské uličce. Teplé oplatky do ruky i v dárkových krabicích. Na pult přibyla i novinka Thermalium čokoládových oplatků a také mandlových trojhránků, vítěz všech subjektivních chuťových testů.
Jak vznikly lázně Teplice?
V roce 1154 založila druhá česká královna Judita (matka Přemysla Otakara I.) klášter „ad aquas calidas“ (tj. u teplých vod). Judita, dle dobových pramenů „žena znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé a milovnice nauk i literatury, zběhlá v řeči latinské a ve věcech politických“, iniciativně podporovala stavitelství. Nechala vybudovat nejstarší kamenný most v Praze, v té době byl Juditin most nejreprezentativnějším v celé střední Evropě.
O další středoevropské prvenství se zasloužila založením kláštera „ad aquas calidas“ (u teplých vod) na území Teplic. Řeholnice benediktinského řádu využívaly léčivé prameny při péči o nemocné. Toto první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňské tradici v Teplicích a královna Judita tak stála u zrodu nejstarších středoevropských lázní. V milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední léta a jsou zde uschovány i její ostatky.