Historie ohňostrojů
Odkud se ale vlastně ohňostroje vzaly? Jejich domovem byla
Čína před dvěma tisíci lety, i když prapůvodně šlo spíš o petardy a pořádné rány, které měly zahnat zlé duchy. Číňané ale byli velice šikovní: se střelným prachem a pomocí chemikálií postupně dokázali podobné efekty, jaké můžete na noční obloze vidět i dnes.
Přes Orient a Byzanc se ohňostroje postupně „prostřílely“ do Evropy, kde jejich kouzlo a krásu objevili Italové v době renesance. Ohňostroje se záhy staly součástí svateb, korunovačních slavností nebo jiných událostí. Třeba oslav mírové smlouvy uzavřené v Cáchách; právě tu připomněl
královský ohňostroj na Temži v roce 1749, k němuž zkomponoval známou
Feuerwerksmusik skladatel Georg Fridrich Händel.
Dnes máme lepší technologie a barevné přísady, rachejtle létají výš a jsou zářivější i bezpečnější, ale podle odborníků na ohňostroje se toho vlastně během posledních staletí zas tak moc nezměnilo. Ohňostroje nás zkrátka stále baví.
Ignis Brunensis 2024 v Brně
První ohňostroj letošního
mezinárodního festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis rozzáří nebe nad
Brnem na Mezinárodní den dětí
1. června.
Další
ohňostrojné show, které již budou
soutěžní, se odehrají jako v minulých letech na hladině
Brněnské přehrady. Obyvatelé
Brna a
Jihomoravského kraje i návštěvníci z tuzemska i zahraničí uvidí vždy od půl jedenácté večer velkolepé
ohňostroje.
O velmi
prestižní titul Vítěze vítězů se letos utkají čtyři velkolepé umělecké pyromuzikály synchronizované s hudbou (živě vysílá Rádio Krokodýl na frekvenci 103 FM). Postupně se představí
8.6. domácí Česko s poctou ohňostrůjci a spoluzakladateli „Ignisu“ Ivanu Martinkovi,
12.6. Německo, 15.6. Slovensko s Českem a 19.6. Rakousko. Všechny týmy mají za sebou úspěchy z mezinárodních soutěží, takže je na co se těšit. Navíc v soboty 8. a 15.6. se můžete těšit na
dronové show. První oslaví 20 let od vstupu Česka do Evropské unie, druhá se bude soustředit na vodu. Letos do vzduchu vzlétne na
250 dronů (v roce 2023 to bylo 200). Také letos můžete využít další
festivalové akce.
Další ohňostrojová představení z celkého Česka
Již v sobotu
18. května můžete vidět ohňostroj v
Jičíně, kde se konají
Valdštejnské slavnosti.
V
Sedlci na
Mikulovsku se
27. července se chystá
Vinařská benátská noc, jejíž vrcholem bude v noci ohňostroj.
Naopak oblíbený festival ohňostrojů v
Hlučíně, který se pravidelně konával na začátku září, se letos neuskuteční.
Na
21. září chystají neopakovatelnou show v
Českém Krumlově. V
zámecké zahradě se můžete těšit na
barokní ohňostroj a barokní iluminace.
Co možná nevíte o ohňostrojích?
- Ohňostrojné festivaly milujeme, ale používání zábavní pyrotechniky česká města postupně zakazují. S hlukem z domácích ohňostrojů došla trpělivost Liberci nebo Znojmu, připojily se i Doksy, město u Máchova jezera. Zákaz obvykle má jedinou výjimku, a to silvestrovskou noc. Za odpálení petardy v jiných dnech hrozí pokuta.
- K velkým milovníkům ohňostrojů prý patřil Rudolf II. Habsburský (1552–1612), milovník umění a alchymie. Kdyby žil přibližně o sto padesát let déle, čekala by ho ještě lepší podívaná: ve 30. letech 18. století totiž Italové dokázali ohňostroje obarvit přidáním různých přísad a ve vylepšování pokračovali i ve století následujícím.
- Ohňostrojné show na festivalu v Brně mají přesně předepsanou dobu trvání; ohňostroji, který uspořádal ruský car Petr Veliký (1672–1725) při příležitosti narození svého syna, nesahají ani po kotníky. Trval totiž pět hodin.
- O ohňostrojné rekordy se v současnosti starají především Spojené arabské emiráty: například ohňostroj na Nový rok 2018 se odehrával 1 127 metrů nad zemí a novoroční ohňostroje v roce 2019 v emirátu Rás al-Chajma prý ozářily pobřeží v souvislé délce 13 kilometrů.
- Ohňostroje v současné době nahrazují drony a jejich světelné show, čehož je dokladem i brněnská přehlídka
- Jednu z největších dronovou show předvedla luxusní automobilka Genesis, která jich v roce 2021 v Šanghaji využila 3 281.