Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.
Od července 2017 do května 2020 probíhala obnova zámeckého areálu a parku ve Slatiňanech. Během ní se podařilo zrekonstruovat cesty, ohradní zdi, ploty a brány a také opěrné zdi pod zámkem i parkem. Navrátia se též původní sbírková bohatost dřevin. Projekt se zaměří také na rekonstrukci zámecké budovy, v přízemí východního křídla se přeměnila na Návštěvnické centrum.
Park je stejně jako za časů Františka Josefa rozdělen plotem na dvě části. Veřejnou a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině. Za vstup sem se nyní platí třicet korun, děti do patnácti mohou vstoupit bez placení. Vstupné zahrnuje vstup na nádvoří a zámeckou zahradu o rozloze 9 hektarů se sbírkou cizokrajných dřevin, květinovými záhony, romantickým jezírkem, dvěma altány, kapličkou, dětským hřištěm a roubenými domečky k výuce šlechtických ratolestí.
Z botanického hlediska je slatiňanský park bohatou sbírkou dřevin. V roce 2012 vyšel průvodce zámeckým parkem, kterého si můžete zakoupit na pokladně zámku. Na vytvořeném prohlídkovém okruhu se dozvíte zajímavosti anglického slatiňanského parku včetně jeho historie a dendrologických zvláštností.
V areálu parku je možné spatřit i starokladrubské koně.
Dětské hospodářství a stovky květoucích rododendronů
Park byl rekonstrukcí zvětšen na 26 hektarů a napojen na oboru doplněnou o řadu drobných staveb – Švýcárnu – okrasný statek s krávami a ovcemi, Tyrolský dům, střelnici, rozhledny – Vilemíninu, Na Chlumu, na Jelení hlavě. Mezi takto upravené stavby můžeme započítat i hradní zříceniny Strádova a Rabštejnku. Bezesporu nejzajímavější stavba vznikla bezprostředně u zámku v zahradě, a to dětské hospodářství, které v minulosti sloužilo k výchově šlechtických dětí. Děti si zde hravou formou vštěpovaly základy hospodaření, obdělávání záhonů, chov drůbeže, psaní dopisů či vaření. Také zde i stanovaly nebo si hrály na indiány.
Konec 19. století přinesl další úpravy – vzniklo jezírko s lekníny, tenisový kurt, altány, kaplička a areál byl oplocen a vybaven vodovodem. Kníže František Josef z Auerspergu (1856-1938) velmi dbal na sbírkovou bohatost dřevin, proto slatiňanská zahrada a park patří mezi dendrologicky nejbohatší ve východních Čechách. Každé jaro zde příchozí mohou obdivovat stovky kvetoucích rododendronů a azalek.