ÚvodCo chcete dělat?PřírodaArboretum Bílá Lhota
Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Arboretum v Bílé Lhotě je Národní přírodní památka, která se rozkládá se na jižně orientovaném svahu na ploše necelých tří hektarů. Nachází se zde asi 400 různých druhů a kultivarů dřevin, například keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Našim návštěvníkům nabízíme bezbariérový vstup i bezbariérové toalety.
 

Zemědělská expozice v Arboretu

Do časů, kdy na Hané vládly staré sedlácké rody, vezme návštěvníky nová Zemědělská expozice při Arboretu v Bílé Lhotě. Olomouckému Vlastivědnému muzeu, pod které arboretum spadá, se podařilo nashromáždit výjimečnou kolekci předmětů, které se dříve v zemědělství používaly. A to včetně velkých a často již polozapomenutých strojů jako je například secí či žací stroj anebo mlátička s lisem na slámu.

Součástí expozice, která má vnitřní i venkovní část, je také jedinečná kočárová kareta ze začátku 20. století. Ta hospodáři sloužila jako dopravní prostředek při důležitých cestách – například do kostela, města anebo při slavnostních příležitostech. Dalším ze série ojedinělých exponátů je povříslovač Burco na výrobu slaměných povřísel. Ta se vyráběla zkrucováním z dlouhé obilné slámy, šlo o nezbytnou pomůcku při sklizni. Právě povřísly bylo posečené obilí vázáno do snopů.
 

Historie Arboreta

Park v Bílé Lhotě byl založen pravděpodobně kolem roku 1700 při renovaci zdejšího zámečku. Nepodařilo se zjistit původní uspořádání a sortiment dřevin, lze však předpokládat, že tu byly vysázeny jen domácí dřeviny (duby, buky, lípy, smrky). Některé z těchto původních stromů rostou v parku doposud.

V letech 1792 – 1840 vlastnil panství Johann Albert von Ostheim. Jeho mladší dcera Anna Marie se provdala za Konradina Kreutzera, kapelníka vídeňské opery, který v Bílé Lhotě několikrát pobýval a v roce 1833 tu komponoval hudbu k opeře "Noc v Granadě". Od roku 1869 bylo panství majetkem rodu Riedlů.

V roce 1926 přichází do Bílé Lhoty Quido Riedl, již tehdy známý jako odborník – dendrolog a začíná park přetvářet dle vlastních představ. Na ploše necelých tří hektarů esteticky velmi působivého parku soustředil téměř 500 druhů a forem okrasných dřevin. Do dnešních dnů se z výsadeb Quido Riedla zachovalo asi 240 exemplářů. Od roku 1966, ve kterém Arboretum přešlo do správy Vlastivědného muzea v Olomouci, bylo vysázeno téměř 300 dalších.

Aktuality

26. 10.9. 2.
O perníku v Lošticích

O perníku v Lošticích

Loštice, Olomoucký kraj
22. 8.23. 8.
Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Letní kulturní festival Hrady CZ – Bouzov

Bouzov, Olomoucký kraj
30. 11.
Adventní prohlídky na Bouzově

Adventní prohlídky na Bouzově

Bouzov, Olomoucký kraj
27. 12.28. 12.
Vánoční hrad Bouzov

Vánoční hrad Bouzov

Bouzov, Olomoucký kraj
22. 8.23. 8.
Hudební festival Hrady CZ 2025

Hudební festival Hrady CZ 2025

Bouzov, Olomoucký kraj
1. 11.30. 11.
Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Bouzov, Olomoucký kraj
19. 11.
Farmářské trhy Mohelnice

Farmářské trhy Mohelnice

Mohelnice, Olomoucký kraj
26. 11.26. 1.
Půjdem spolu do Betléma

Půjdem spolu do Betléma

Mohelnice, Olomoucký kraj