ÚvodCo chcete dělat?KulturaVlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné
Kultura

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...
V dubnu 2012 byly otevřeny dvě nové stálé expozice Vlastivědného muzea v Olomouci nazvané Příroda Olomouckého kraje a Olomouc – patnáct století města. Dále jsou také nově otevřeny stálé expozice Příběh kamene, unikátní Herbárium a národopisná expozice Od kolébky do hrobu. Na chodbách muzea také můžete potkat hanáckého obra Drásala...

Olomouc – patnáct století města
Sedm hlavních historických témat tvoří ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost, práh jednadvacátého století. Nesmírně bohatou historii Olomouce přitom v nové expozici dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století a zprostředkovávají moderní technologie, jimiž je expozice doslova nabitá. Bohatý sbírkový fond olomouckého Vlastivědného muzea navíc umožňuje představit zde nejdůležitější instituce, které během staletí formovaly tvář města – zemské, knížecí a královské instituce, biskupství a kapitulu, řeholní řády, městskou správu nebo řemeslné cechy.

Příroda Olomouckého kraje
Expozice seznamuje návštěvníky s přírodními poměry našeho regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku. V uvedeném směru dochází k výraznému nárůstu nadmořských výšek, a to od cca 190 m mezi Přerovem a Kojetínem až po 1492 m na vrcholu Pradědu. Tento výškový profil, společně s komplikovanou geologickou stavbou, vytváří v plošně nepříliš rozsáhlém území Olomouckého kraje řadu mimořádných přírodních scenérií. Vybrané přírodní obrazy se staly podkladem pro scénické modely nové expozice. Z obsahového hlediska je expozice rozčleněna do dvou částí.

Obě části expozice jsou doplněny interaktivními prvky, kde si kousky přírody Olomouckého kraje mohou návštěvníci nejen důkladně prohlédnout, ale i vyzkoušet, osahat nebo se do nich zaposlouchat. Interaktivními prvky a použitou technikou se jedná v současné době o nejmodernější přírodovědnou expozici v České republice.

Expozice Příběh kamene
Nová expozice geologie, archeologie a lapidária, umístěná ve sklepních prostorách bývalé školní budovy jezuitské univerzity (ul. Denisova 30), nabízí návštěvníkům fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.

Galerie osobností Olomouckého kraje
Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vojevůdci, vědci i sportovci, kteří byli v minulosti spjati s naším regionem, se Vám představují v exkluzivní expozici Vlastivědného muzea. Velkoplošné světelné panely, životopisy, ale i zajímavosti a kuriozity, které dokazují, že slavné osobnosti byly také smrtleníky z masa a krve... To a mnohé jiné v naší Galerii osobností.

Od kolébky do hrobu – Mezníky života
Jak se člověk v rámci společenství odnepaměti vyrovnával se základními póly lidské existence, kterými jsou narození a smrt? Tento příběh, který vás jistě vtáhne do děje, je zasazen do reálného prostředí hanácké vesnice a hanácklé krajiny období 19. století.
 
Herbárium
Unikátnost pozdně barokního herbária z olomoucké Krajinské lékárny spočívá v jeho kompletní zachovalosti včetně pracovního stolu.

Hanácký obr Drásal
Díky veřejné sbírce se podařilo zachránit unikátní hanácký kroj největšího historicky známého Hanáka Josefa Drásala (1841–1886), který se nacházel v havarijním stavu. 
Na výstavě si můžete prohlédnout figurínu obra v životní velikosti oblečenou do kopie hanáckého kroje, ale také samozřejmě i samotný originál tohoto kroje a další zajímavosti vztahující se jak k samotnému Drásalovu kroji, tak i k místu kde žil.




Vlastivědné muzeum v Olomouci
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2016 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2016 – za projekt „Zámecká expozice Čechy pod Kosířem“
2012 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Příroda Olomouckého kraje“

Aktuality