ÚvodCo chcete dělat?KulturaAteliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě
Kultura

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.
Ateliér je ojedinělou technickou památkou nejen v Praze, ale na území celé republiky. Přízemní pavilonek na dvoře domu na pražském Újezdě, který sem byl přenesen z Královských Vinohrad v roce 1901 je posledním existujícím dokladem zahradního fotografického ateliéru vytvořeného koncem 19. století. 

Ateliér je těsně spjat se životem a dílem nejvýznamnějšího českého fotografa Josefa Sudka, který jej začal používat v červnu 1927. Žil v něm a pracoval se svou sestrou a pomocnicí Boženou Sudkovou do roku 1959, kdy se přestěhoval do přízemního bytu jiného pražského domu na Úvoze 24 a v ateliéru zůstala pouze sestra. Do konce života však Sudek používal laboratoř v ateliéru.

Ateliér dnes slouží jako muzeum a galerie. Představuje i tu část díla Josefa Sudka, kterou veřejnost dosud neměla vůbec možnost zhlédnout a poznat. Josef Sudek se zúčastnil doma i v zahraničí nesčetných výstav a vydal několik fotografických publikací o Praze a Pražském hradu. Fotografoval např. restaurování katedrály sv. Víta a v Družstevní práci vydal album 15 originálních fotografií k 10. výročí založení republiky. Stal se spoluzakladatelem Pražské fotografické společnosti. Jeho první monografie vyšla v roce 1956 v Praze. Od počátku druhé světové války, která omezila Sudkovu tvorbu v exteriérech, zde začalo vznikat několik slavných fotografických cyklů. Ateliér ale nesloužil jenom k práci. Sudek se zde setkával také se svými přáteli při „koncertech" z jeho obrovské sbírky gramofonových desek.

V Ateliéru na pražském Újezdě Sudek vytvořil několik rozsáhlých cyklů jako "Okno mého ateliéru" (1940 – 1954), "Procházka po mé zahrádce" (1944 – 1953), "Zahrádka mého ateliéru" (1950 – 1970) a rovněž "Zátiší na okně mého ateliéru" (1950 – 1958). Všechny jsou světově proslulé a tím vešel ve známost i prostor, kde se díla zrodila.

Aktuality