ÚvodAktualitySeznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu
Zážitky

Seznamte se: slavní fotografové, fotografické expozice a vzácná fotografie z Kynžvartu

Poslechněte si audio verzi článku
Nicéphore Niépce, William Fox Talbot a Louis Daguerre: to jsou muži, kteří stáli u zrodu fotografických přístrojů a prvních fotografií. S řadou fotografů se seznámíte i na Kudy z nudy. Kromě nich vám představíme Kynžvartskou daguerrotypii, fotografii zapsanou na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa.
Čím je Kynžvartská daguerrotypie tak vzácná, že kromě zápisu v UNESCO má statut národní kulturní památky? Zátiší z uměleckého ateliéru daroval francouzský vynálezce Louis J. M. Daguerre kancléři Metternichovi ještě před oficiálním vyhlášením vynálezu 19. srpna 1839. Jde tak o jednu z deseti nejstarších dochovaných fotografií na světě.

Na Kudy z nudy vám představíme plejádu známých českých fotografů, od Jindřicha Eckerta (1833–1905) a Františka Drtikola (1883–1961) přes Josefa Sudka (1896–1976) až po Jana Saudka (*1935), Josefa Koudelku (*1938) a Libuši Jarcovjákovou (*1952).  Možná znáte i fotografie Jiřího Kolbaby (*1957) a Petra Horálka (*1986).

Pozveme vás také do Galerie Josefa Sudka a do jeho ateliéru, do Domu fotografie a Czech Photo CentraPraze. V Jindřichově Hradci objevíte Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, v Českém Krumlově navštivte unikátní Museum Fotoateliér Seidel. Vášnivým cestovatelům doporučíme také originální fotopointy – co by na ně asi řekli Niépce, Fox Talbot a Daguerre? – a nakonec vás pozveme na toulky Moravským Toskánskem, krajiny, která okouzlila fotografy z celého světa. Fotografům samozřejmě poradíme, kde uloví nejhezčí záběry!
Libuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka

Libuše Jarcovjáková – oceňovaná česká fotografka

Libuše Jarcovjáková (* 5. května 1952, Praha) je legenda světové fotografie, která se vedle vlastní volné tvorby věnuje pedagogické činnosti. V roce 2024 Mezinárodní fotografický veletrh Paris Photo, který patří ke světově nejprestižnějším přehlídkám svého druhu, vybral ze stovek galerií do letošního ročníku také její snímek s názvem Model, vytvořený v roce 1992.

Kde najdete originální fotopointy v Česku? Užijte si fotografování i výhledy na města a památky

Kde najdete originální fotopointy v Česku? Užijte si fotografování i výhledy na města a památky

Rádi cestujete a patříte k lidem, kteří se často fotí, aby měli pěknou fotografii na Instagramu nebo Facebooku? Pak se vám budou určitě hodit naše dnešní tipy – v krajině i ve městech se začínají objevovat zajímavé fotopointy, tedy místa ozvláštněná fotogenickým „rámečkem“ nebo zajímavostí, která vznikla právě proto, abyste si díky pěkné fotografii odnesli z místa zajímavý suvenýr. Kromě klasických fotopointů vám nabídneme i nejrůznější pohledy do krajiny přes otevřené dveře, výhledová okna či obří židle.

Jiří Kolbaba – známý český cestovatel, fotograf a světoběžník

Jiří Kolbaba – známý český cestovatel, fotograf a světoběžník

Jiří Kolbaba (* 15. dubna 1957, Brno) je český cestovatel, fotograf a spisovatel, viceprezident Českého klubu cestovatelů. Každý rok vyjíždí na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Textový a obrazový materiál ze svých cest zpracovává do knih, fotografických výstav a dalších projektů.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě Kultura

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Galerie Františka Drtikola Příbram Kultura

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově Kultura

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Petr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Petr Horálek – úspěšný fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Petr Horálek (* 21. července 1986, Pardubice) cestuje po světě za vzácnými nebeskými úkazy a noční oblohou. Jeho snímky opakovaně vybírá NASA jako prestižní Astronomické snímky dne, další znáte jako české astrofotografie měsíce.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Dům fotografie – Galerie hlavního města Prahy Kultura

Dům fotografie – Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy otevřela pro veřejnost Dům fotografie, kde jsou prezentovány výstavy zaměřené výhradně na fotografii. Dům v Revoluční ulici byl postaven podle návrhu Fridricha Lehmanna v roce 1937 pro pojišťovnu Victoria.

Jindřich Eckert – významný český fotograf 19. století

Jindřich Eckert – významný český fotograf 19. století

Jindřich Eckert (22. dubna 1833, Praha – 28. února 1905, Praha) byl jeden z nejvýznamnějších českých fotografů 19. století. Ve vlastním ateliéru fotografoval portréty i zátiší, ale s fotografickým vybavením cestoval i po venkově a zabýval se krajinářskou a místopisnou fotografií. Jeho záběry staré Prahy a dalších míst dnes mají nesmírný historický význam.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích Kultura

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Josef Sudek – významný český fotograf

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).

František Drtikol – významný český fotograf

František Drtikol – významný český fotograf

Fotograf, malíř, mystik, učitel i mistr: to byl František Drtikol (3. března 1883 Příbram – 13. ledna 1961 Praha). Coby první český fotograf si získal světové uznání již za svého života a povýšil na umění ženský akt. Jeho snímek Composition z roku 1929 se na aukci prodal za 1,6 milionu korun.

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek – umělecký fotograf a malíř

Jan Saudek (* 13. května 1935 Praha) je nejproslulejší český fotograf současnosti. Po celém světě uspořádal stovky výstav a jeho díla, kontroverzní i provokativní, jedinečná svým pojetím a snadno rozlišitelná v záplavě tvorby dalších fotografů, najdete ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.