Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.
Na levém břehu Bílého potoka ve Veverské Bítýšce stojí vodní Jarošův válcový mlýn, který nyní už sice obilí nemele, ale dál jako kulturní památka a Muzeum řemesla mlynářského šíří zašlou slávu tradičního starého řemesla. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny – obilného zrna - vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky, nežádoucí příměsi, plevel, jak se ve mlýně dříve žilo. Prohlédnete si však celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem.
Při návštěvě mlýna se seznámíte nejen s mletím obilí, ale alespoň na chvíli se vrátíte do časů, kdy od mlýna k mlýnu putovali "krajánci", v mlýnské šalandě bývalo veselo a mlynářský vodník Bonifác měl na jezu a u vodního náhonu plno práce. Až někdy půjdete nebo pojedete zdejším krásným krajem, tak se přijďte podívat do mlýna, kde se zastavil čas...
Motto: "Co je to za děvčátko s modrýma očima, co včera přivezlo do mlýna dvě míry ječmena ...". Mlýn byl prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.