ÚvodAktuality10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Z Velkopřevorského mlýna na Čertovce v Praze na Malé Straně zná většina lidí jen mlýnské kolo s vodníkem: s průměrem osm metrů jde o největší dochované mlýnské kolo v Evropě. Těžko objevíte mlýn, který by byl víc na výsluní než právě Velkopřevorský, jedno z nejromantičtějších zákoutí historické Prahy.

Jiné vodní mlýny se sice proti němu skrývají ve stínu, zato ale nabízejí skvělé expozice mapující mlynářské řemeslo od a do zet. Do dávno minulých časů – a také do pohádky Tři bratři – vás přenese prohlídka vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku, o který pečuje Muzeum středního Pootaví. Součástí Technotrasy, stezky technických atraktivit Moravskoslezského kraje, je celoročně otevřený vodní mlýn Wesselsky v Loučkách. Mostecký mlýn ve Vodňanech vás seznámí s řemeslem i vodní elektrárnou, podobně jako vodní mlýn v Písečné u Žamberka nebo renesanční vodní mlýn ve Slupi na Znojemsku; ten patří mezi architektonicky nejpozoruhodnější mlýny u nás. Mlýnské muzeum nabízí také Chadimův mlýn na Vysočině, od května do září si můžete na travnatých plochách kolem mlýna dokonce postavit stan nebo karavan. Voda dřív poháněla i Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, na prohlídky zve i areál vodního mlýna v Bartošovicích, budovaný od konce 15. století až do 20. století.

Hned několik mlýnů pak objevíte v údolí Lučního potoka v Zubrnicích; jsou součástí Skanzenu lidové architektury a provede vás jimi naučná stezka Luční potok.
 
Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla Kultura

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn Kultura

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. stol. doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Vodní mlýn v Bartošovicích Památky

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Mostecký mlýn Vodňany Kultura

Mostecký mlýn Vodňany

Ve Vodňaněch je k vidění asi pět set let starý Mostecký mlýn s původním mlecím zařízením. Návštěvníci si ve zdejším Muzeu mlynářského řemesla prohlédnou i všechny dokumenty o tomto vodním mlýnu.

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka Památky

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka

Samotná mlýnice je doplněna o expozici předmětů připomínající způsob vesnického bydlení, zemědělského nářadí a mlynářského řemesla minulých dob.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě Památky

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.