ÚvodCo chcete dělat?PamátkyChrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné
Pohled z Husova náměstí
"> Pohled z Husova náměstí Chrám tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Uzavírá hlavní polenské náměstí ze západní strany. "> Oltář Pohled na monumentální hlavní oltář s obrovským obrazem zobrazujícím nanebevzetí Panny Marie a působivou štukovou výzdobu stropu. "> Hlavní loď Pohled od oltáře na hlavní loď chrámu, kůry a ochozy. "> Hlavní oltář Pohled z kůru na hlavní oltář chrámu "> Slavné Sieberovy varhany Největší dochované varhany vyrobené v českých zemích se zrodily v roce 1708, a to skrze Jana Davida Siebera, jednoho z nejvýznačnějších varha- nářských osobností evropského formátu doby barokní. Jedná se o jeden z mála jeho dochovaných skvostů. "> Expozice V horních sálech chrámu je umístěna stálá expozice předmětů spjatých s chrámem. Navštivte! "> Literátský kůr Stylový výzdoba tzv. literátského kůru. Literátská bratrstva (též literáti nebo literáci byla (mužská, katolická i nekatolická) sdružení kostelních zpěváků (choralistů), měšťanů a řemeslníků. "> Ornáty Dva z mnoha ornátů umístěných v chrámových depozitářích. "> Výjev z výstavy Socha Krista umístěná v dalším zákoutí expozice. "> Původní kostel Na místě současného chrámu stál mnohem menší gotický kostelík. Když přestal kapacitně stačit, byl stržen. Místo něj, okolního hřbitova a několika domů byl vystavěn nový barokní chrám! Dle historických litografií vyřezal polenský všeumělec a skaut František Vacek zvaný Dževo. "> Zákoutí pro křtiny Zajímavý detail, kde v rohu chrámu, pod freskou znázorňující křest Ježíše, je umístěna vzácná cínová křtitelnice. Stále v užívání. "> Literácké varhany Druhé varhany chrámu, původně umístěné na tzv. Literáckém kůru - kůru v opatrování Literáckého bratrstva Polenského. Dnes se používají zejména při malých událostech v zadní části chrámu jako jsou například křtiny. "> Freska Jedna z mnoha fresek v zadní části bočních lodí chrámu "> Vstup do muzea Není-li zrovna mše, použijte tento vchod. Je na západní straně, pod věží chrámu. Za ním najdete informační centrum s průvodcovskou službou, vstup na věž a do stále expozice chrámu. "> Ruch v informačním centru Děvčata z informačního centra chrámu "> Informační centrum Pohled do informačního centra chrámu - umístěného v nově objeveném prostoru pod schodištěm. "> Vstup do muzea V zadní části chrámu, u schodiště na věž, je umístěno informační centrum s průvodcovskou službou "> nový polenský betlém Dar chrámu od polenské rodačky Ladislavy Bednářové
Přidat foto
Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.
Na místě nynějšího děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie stál již od 13. století gotický kostel. Koncem 17. století kostel přestal kapacitně vyhovovat a proto majitel panství kníže Leopold Ignác z Ditrichštejna pověřil v roce 1700 stavbou nového kostela, podle plánů italského stavitele Domenica de Angeli,Víta z Nového Veselí. Půdorys nového chrámu značně přesáhl rozměry dosavadního chrámu, zabral plochu okolního hřbitova a stavbě musela ustoupit i část zástavby na dnešním Husově náměstí. Nezkušeného stavitele Víta brzy nahradil kutnohorský mistr Jan Baptista Spinetti. Interiérovou výzdobu kostela realizovali malíř Luca Antonio Colomba a významný štukatér Giacomo Antonio Corbellini.

Slavnostní vysvěcení proběhlo v záři 1707. Velký požár v roce 1863 zničil takřka polovinu městské zástavby a také poškodil střechu a věž kostela, ta se i se zvony zřítila na zem. Výstavbu nové věže uskutečnil na sklonku 19. století, podle plánů Františka Schmoranze, německobrodský stavitel Josef Šupich. Součastně proběhla také obnova interiéru hlavní lodě pod vedením architekta Antonína Suchardy z Nové Paky.

V chrámu se nachází také církevní muzeum.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie

Aktuality