ÚvodAktuality10 tipů na místa s nejkrásnější štukovou výzdobou aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na místa s nejkrásnější štukovou výzdobou aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Stropy, římsy, balkony, fabiony, reliéfy, rohové lišty i sloupy u řady našich památek zdobí plastická štuková výzdoba. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte nejkrásnější štukovou výzdobu v Česku – třeba na zámky Uherčice, Bučovice a Kratochvíle, do Clam-Gallasova paláce v Praze anebo do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
Štuk je směs z jemného písku, vápna a sádry nebo cementu, která se na omítku nanáší jako hladká a hustá hmota. Po ztuhnutí je tvrdá, křehká a nesmírně působivá. Poznáte to třeba v rozsáhlém renesančním zámku v Uherčicích kdysi býval oblíbenou zastávkou šlechty na cestě mezi Vídní a Prahou. Pro nás na Kudy z nudy je první symbolickou zastávkou na cestě za krásami starých štuků a skutečným místem na výsluní. Unikátní a v obdobném rozsahu nevídanou vrcholně barokní štukovou výzdobou oplývá Andělská chodba ve východním křídle zámku. Mimořádnou pestrobarevnou podívanou, která zdůrazňuje plastickou část umělecké výzdoby a malbou imituje v baroku tolik oblíbené mramorování, provází nevšední příběhy o osudech majitelů zámku, knížat z italského rodu Collalto et San Salvatore. Právě oni vtiskli zámku Uherčice jeho současnou podobu.



Štuky najdete na vnějších fasádách i na stropech a stěnách kostelů, zámků, měšťanských domů a dalších památek. Bohatou štukovou a freskovou výzdobou se pyšní například Clam-Gallasův palác na Starém Městě, který patří k vrcholným ukázkám pražské barokní architektury. Na výzdobě paláce, který pro Jana Václava hraběte Gallase navrhl Johann Bernhard Fischer z Erlachu, se podílela řada významných umělců v čele s Matyášem Bernardem Braunem. Určitě se vám bude líbit také Trojský zámek: v zahradě si kromě malého přírodního bludiště prohlédnete vzácné štukové prospekty, barevné reliéfní výjevy na zdech s antickou tematikou.

Jedete na Vysočinu? Pak se zastavte v Polné, v chrámu Nanebevzetí Panny Marie a navštivte církevní muzeum. Je umístěné v půdních prostorách chrámu a na jeho ochozech, a nabízí tak vynikající výhled na bohatou a hlavně neuvěřitelně barevnou interiérovou výzdobu kostela s opulentními štukovými draperiemi; jejími autory byli malíř Luca Antonio Colomba a štukatér Giacomo Antonio Corbellini. Překrásnou štukovou výzdobu má také Císařský pokoj, nejhonosnější místnost zámku Bučovice. Jeho název je odvozený od bust čtyř římských císařů, autorem plastické štukové výzdoby v lunetách kleneb je patrně dvorní sochař císaře Rudolfa II. Hans Mont. Ve Zlatém sále zámku Kratochvíle, vyzdobeném velkoryse pojatou štukovou výzdobou, se pořádaly okázalé hostiny, které měly hosta nejen zasytit, ale také ohromit – bohatstvím, vkusem Rožmberků, jejich mocí a společenským postavením. Do časů renesance se vrátíte také na hradě Grabštejn, kde je jedním z vrcholů prohlídky renesanční kaple sv. Barbory s bohatou štukovou a malířskou výzdobou. O něco mladší je nádherný štukovaný strop Rytířského sálu v zámku ve Světlé nad Sázavou. Vypíná se ve výšce osmi metrů a kromě zlacení ho zdobí více než osmdesát šlechtických erbů a repliky portrétů šlechticů.



Štuková výzdoba někdy ukrývá poklad: to se stalo v Broumovském klášteře, kde v klášterním kostele sv. Vojtěcha – mimochodem se skutečně impozantní štukovou výzdobou – byla za zlaceným štukovým věncem nad kaplí sv. Kříže v 90. letech minulého století objevena unikátní kopie Turínského plátna. Naši štukovou prohlídku tentokrát stylově zakončíme skutečně ve stínu: ukázkou mistrovství starých mistrů štukatérů jsou i umělé jeskyně. Například grotty pod zámkem Ploskovice, které stejně jako kdysi i dnes poskytují stín a chlad a navozují dojem tajemného světa pod vodní hladinou.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým zastávkám do stínu i na výsluní!
Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Zámek Uherčice Památky

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Památky

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska Památky

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

V zámku ve Světlé nad Sázavou můžete navštívit expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, okruh První republiky a v podzámčí expozici věnovanou obchodu, službám a řemeslu.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice Památky

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Štukové prospekty na zahradě Trojského zámku Památky

Štukové prospekty na zahradě Trojského zámku

Zahrada zámku Troja se pyšní mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm, ozdobou jsou fontány, terakotové vázy a štukové prospekty. Jedná se o barevné antické výjevy na zdech, které určitě upoutají vaši pozornost.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Barokní perla, jeden z největších chrámů v zemi, národní kulturní památka. To vše je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Vidět chrám z jeho kůrů, navštívit sály s expozicí nad sakristií, věž s hodinami, či byt zvoníka. Stálá průvodcovská služba v informačním centru schodištěm na věž chrámu.