ÚvodCo chcete dělat?PřírodaBezručův pramen v Lázních Jeseník
Příroda

Bezručův pramen v Lázních Jeseník

Bezručův pramen se nachází asi kilometr od Lázní Jeseník. Z lázní se k němu lze dostat po zelené turistické značce nebo po Naučné stezce Vincenze Priessnitze.
Pramen v lesoparku nad Lázněmi Jeseník byl postaven roku 1846 na náklady pacientů z Nysy (v tehdejším Prusku). Stalo se tak po vyznamenání Vincenze Priessnitze Zlatou záslužnou medailí I. třídy. Tu objeviteli vodoléčby udělil ve stejném roce císař Ferdinand V. Jednalo se o nejvyšší civilní vyznamenání, které před ním nikdo ve Slezsku ještě neobdržel. V celé Evropě i zámoří pak začaly vznikat vodoléčebné ústavy podle Priessnitzova vzoru.

Mramorový pomník připomínající Vincenze Priessnitze a tuto událost nechali vybudovat pacienti na idylickém místě nedaleko tzv. Priessnitzova potoka. Jde o trojdílný mramorový pomník. Dva boční díly pomníku slouží jako odpočívadlo, z hlavního dílu teče voda. Původně zde byl vyryt nápis: „Dem unsterblichen Priessnitz die dankbaren Pruessen, 1846“ („Nesmrtelnému Priessnitzovi vděční Prusové, 1846“). I přesto, že pramen po druhé světové válce neutrpěl žádnou velkou újmu od nově přistěhovalých občanů, byl v roce 1961 opraven Československými státními lázněmi Jeseník. Při této příležitosti byl pojmenován po bardovi slezského lidu, básníku Petru Bezručovi.

Od svého postavení je pomník s pramenem velmi oblíbené turistické místo. Pro svou výhodnou polohu byl pramen velice často navštěvován jak pacienty, kteří kolem něj chodili do blízkých přírodních sprch, tak i turisty. O tom svědčí fakt, že zde vyrostla dnes již neexistující lesní restaurace, v níž sloužilo k odpočinku a posílení těla poměrně velké množství laviček. V okolí se pořádaly slavnosti či různé jiné kulturní programy. U pramene také začínala téměř půlkilometrová Cesta filosofů (Philosophenweg), která dále pokračovala kolem potoka k Rumunskému pramenu a ústila u pramene Smrkového. Dnes je poblíž Bezručova pramene Gyulova kaskáda – balneopark a o kus dál se nachází i Priessnitzova sprcha.

Voda je výborná a z pramene teče rychlostí 1,8 litrů za minutu a má teplotu 11,2°C, pH vody je 7,46. Obsahuje vápník 32; hořčík 2; KNK4,5 1,2 mmol/l; železo 0,1; amoniak 0,3; dusičnany 5; dusitany 0,00; chloridy 6; fosforečnany 0,00 SiO2 28 mg/l.

Aktuality