ÚvodČeská nejOsobnostVinzenz Priessnitz – zakladatel přírodního léčitelství a vodoterapie
Osobnost

Vinzenz Priessnitz – zakladatel přírodního léčitelství a vodoterapie

Zakladatel přírodního léčitelství a současně světové hydroterapie Vincenz Priessnitz (4. října 1799, Gräfenberk, nyní Lázně Jeseník – 28. listopadu 1851, Gräfenberk) připomněl světu prastaré blahodárné účinky obyčejné vody. V roce 1822 zřídil v rodném domě malý vodoléčebný ústav a postupně vybudoval lázně, kam dnes jezdí lidé z celého světa.
Vincenz Priessnitz se narodil 4. října 1799 v rodině sedláka na Gräfenberku, malé osadě nad tehdejším Frývaldovem, dnešním městem Jeseník. V dětství se několikrát vážně zranil – ve čtrnácti letech si při svážení dřeva přiskřípnul ruku, o dva roky později ho porazili splašení koně a přes hrudník mu přejel naložený povoz. Vincenz si prý vzpomněl na srnku, kterou kdysi vídával chodit k jednomu z místních pramenů. Ve vodě si omývala zraněnou nožku až do úplného vyhojení, a tak ji zkrátka napodobil. Zatímco ranhojiči ho odepsali a prorokovali mu život mrzáka, Priessnitz si aplikoval zábaly a studené obklady, a uzdravil se.

Neměl lékařské vzdělání, vlastně ani do školy příliš nechodil, ale jeho metody dokázaly úspěšně vyléčit spousty lidských i zvířecích neduhů. Když mu bylo třiadvacet, přestavěl rodný dům ve zděnou budovu s patrem, v přízemí umístil necky, a tak založil první vodoléčebný ústav na světě. Tehdejší ranhojiči a lékaři ho osočovali ze šarlatánství a Priessnitz byl dokonce soudně stíhán, takže povolení léčit získal až v roce 1831 a oficiální povolení císařské komise k provozování lázní až o dalších šest let později.

Gräfenberk se záhy poté proměnil v lázeňské středisko – dnešní Priessnitzovy léčebné lázně – kam se jezdila léčit smetánka tehdejší Evropy. Lázně dvakrát navštívil ruský prozaik a dramatik N. V. Gogol, léčila se tu první lékařka světa Elisabeth Blackwellová, pruský král Vilém, rumunský král Karel I. z Hohenzolernu, hrabě Karel Nostic s manželkou a dcerou, hrabě Thun-Hohenstein s chotí či moravská hrabata Vilém a Vladimír Mitrovští. V roce 1845 se dokonce lázeňského plesu účastnil otec císaře Františka Josefa I., arcivévoda František Karel.

V roce 1846 byl Priessnitz vyznamenán císařskou Velkou zlatou občanskou medailí I. třídy. O jeho věhlasu i úspěchu přírodního léčitelství svědčí i to, že jen v letech 1833–1851 vyšlo přibližně 200 knih a brožur, věnovaných jeho vodoléčebné metodě.

Se svou ženou Sofií vychoval pět dcer, teprve roku 1847 se jim narodil toužebně očekávaný syn Vincenz Pavel (1847–1884). To už ale byl zakladatel lázní téměř na konci svých sil. Je pochovaný v mauzoleu na lázeňské promenádě, vy si jím doporučené léčebné procedury můžete vyzkoušet ve volně přístupném balneoparku ve svahu nad lázněmi.
Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník Životní styl

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku Příroda

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní Lázně a wellness

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník Lázně a wellness

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Jesenické prameny a památky Příroda

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Slunce, voňavý vzduch a hory: tipy na místa, kde prožijete babí léto ve vzdušných lázních

Máme pro vás tip na skvělý podzimní relax: pobyt na prosluněných pláních uprostřed svěží přírody a s pořádnou porcí kyslíku. Pokud nevíte kam, inspirujte se v časech první republiky: vzdušné, sluneční a světelné lázně tehdy patřily k módním trendům.

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Oslavte výročí Vincenze Priessnitze pobytem v „jeho“ lázních

Když se řekne Priessnitz, často bývá řeč o účinném zábalu na bolavý krk. Měli byste ale vědět, že je pojmenovaný po Vinzenzi Priessnitzovi, zakladateli moderní vodoléčby. S portálem Kudy z nudy se za ním vypravíme právě teď, kdy si připomínáme výročí jeho narození (4. 10. 2024 – den 225. výročí narození Vincenze Priessnitze). Tradiční Týden Vincenze Priessnitze se bude letos konat od 30. 9. do 6. 10. 2024. Lázně jsou již plně v provozu. Přijeďte nabrat síly a podpořte město i region svou návštěvou formou pobytu. V Jeseníku vás čeká nabitý program se spoustou témat.

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. září do 6. října 2024 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu nabitý program a navíc připomenou 225. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.

200 let Sebastiana Kneippa: vyzkoušejte terapii knajpováním

200 let Sebastiana Kneippa: vyzkoušejte terapii knajpováním

Voda je elixír života. V roce 2021 Německo slaví 200. narozeniny naturopata Sebastiana Kneippa, jehož učení je mimo jiné založeno na aplikaci studené vody, kterou před Kneippem léčíval i Vincenz Priessnitz. „Kneippova léčba“ působí preventivně a regeneračně na tělo a je zapsána na seznamu UNESCO jako součást německého kulturního dědictví. Léčebná metoda otužováním léčitele Kneippa je známá pod názvem knajpování. Zvlášť populární bylo koncem 19. století, ale vyzkoušet ho můžete i dnes – na řadě míst naleznete tzv. knajpoviště. Kam se za nimi vypravit vám poradí Kudy z nudy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.

Dechberoucí turistické oblasti: 50 míst Jeseníků, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Dechberoucí turistické oblasti: 50 míst Jeseníků, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V západní části Jeseníků najdete skvělé lázně, místa obestřená legendami o čarodějnicích, jeskyně, vodopády a vzácné technické unikáty. Východní část pak nabízí nejvyšší moravskou horu Praděd, tajuplné Petrovy kameny, krásné vodopády, lázně Karlovu Studánku a pěkná přírodní zákoutí. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší i cyklisty, zima je rájem pro milovníky zimních sportů. Objevte známá i neznámá místa Jeseníků! Kam za nimi vyrazit vám napoví Kudy z nudy.

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

České lázeňství má skvělou pověst: kromě kvalitní léčby se širokým záběrem nabízí léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě. Nabízíme nejenom přehled léčivých zdrojů, které můžete využít, ale i lázní, které je nabízejí.

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.

Léčivá síla přírody: objevte léčivé prameny na horách a v podhůří

Léčivá síla přírody: objevte léčivé prameny na horách a v podhůří

Znáte naše minerální prameny? V České republice je na tento druh přírodního bohatství poměrně hojně zastoupen. Pojďme se tentokrát za jejich hledáním vypravit do hor a podhůří, kde objevíme malá i velká zřídla nejrůznějších pramenů.

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Lázně Jeseník proslavila po celém světě především vodoléčba, metoda lázeňského léčení, kterou tu na počátku 19. století začal praktikovat obyčejný chudý chalupník Vincenz Priessnitz. Lázně dnes hrdě nesou jeho jméno, a ač se stal legendou už za svého života, začátky rozhodně neměl jednoduché.

Lázně Dolní Lipová – Schrothovy léčebné lázně Lázně a wellness

Lázně Dolní Lipová – Schrothovy léčebné lázně

Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové jsou malebným místem na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor. Lázeňská rehabilitační péče je založena na využití přírodních léčivých klimatických podmínek, unikátních lipovských bylinných směsí v kombinaci s klasickými léčebnými metodami.

Naučná stezka Schroth-Priessnitz Příroda

Naučná stezka Schroth-Priessnitz

Trasa má celkem 8 zastavení a měří necelé 4 kilometry. Je určena pro pěší, cyklisty, in-line bruslaře a také zde může projíždět vláček Lázeňáček z Priessnitzových léčebných lázní.

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku Příroda

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka okolím České Vsi má 25 zastavení. Osmikilometrová stezka vede z lokality Krajník přes centrum České Vsi do okolí Čertových kamenů. V téměř celé své délce vede po turistické cestě značené modrou barvou, územím CHKO Jeseníky.

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník Příroda

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

200 let Lázní Jeseník – poznejte slavné lázně Vincenze Priessnitze

200 let Lázní Jeseník – poznejte slavné lázně Vincenze Priessnitze

Už rovných 200 let stojí uprostřed jesenických hor Lázně Jeseník. Vznikly díky sedlákovi Vincenzu Priessnitzovi, který přišel na to, jak využít dostupné zdroje – vodu, slunce, vzduch a pohyb k léčbě úrazů a různých neduhů. I proto se mu přezdívalo „Vodní doktor“. Podle legendy pozoroval jako dítě zraněnou srnu, která si chodila omývat ránu ke zdejšímu prameni, až se úplně uzdravila. V mladém věku pak sám Priessnitz utrpěl velmi těžký úraz, který přivolaný ranhojič prohlásil za nevyléčitelný. Vincenz na sebe poprvé aplikoval vodoléčbu – vyléčil se za pomoci studených obkladů a vody (zlomená žebra si prý rovnal o opěradlo židle). Zpráva o „zázračném“ uzdravení se šířila do kraje a k Priessnitzovi přicházelo mnoho lidí z okolí, aby léčil jejich zvířata i je samotné. A tak roku 1822 přestavěl svou rodnou chalupu na zděný dům s patrem, do jehož přízemí umístil necky. Šlo o vůbec první vodoléčebný ústav na světě. Lázně Jeseník pokračují v jeho odkazu dodnes a léčí zde obtíže horních a dolních cest dýchacích, krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva.

#světovéČesko a Červenohorské sedlo: užijte si nejklikatější silnici u nás

#světovéČesko a Červenohorské sedlo: užijte si nejklikatější silnici u nás

Smyčky, kličky, zatáčky, zákruty, serpentiny nebo vlásenky: můžete jim říkat všelijak, ale právě díky nim je silnice přes Červenohorské sedlo milovaná i proklínaná. Cesta s deseti ostrými zatáčkami bývá postrachem hlavně v zimě kvůli sněhovým závějím, jinak se na ni ale dívají řidiči-lyžaři: přímo v sedle totiž leží známé lyžařské středisko.

Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Vyzkoušejte venkovní Fitpark a Gräfenberg Walking v Lázních Jeseník

Už samotný Vincenz Priessnitz svým pacientům ordinoval aktivní pohyb na čerstvém jesenickém vzduchu, pouze za opravdu nepříznivého počasí povoloval pohybová cvičení v tělocvičně. Byl snad i zakladatelem dnes tak oblíbeného outdoor fitness? To se asi nedozvíme, nicméně na tento jeho odkaz jesenické lázně navazují Fitparkem Priessnitz.

Lesní hřiště Háj Víly Ozdravy v Jeseníku Zážitky

Lesní hřiště Háj Víly Ozdravy v Jeseníku

V lázních Jeseník najdou děti originální přírodní hřiště. Herní prostor citlivě využívá a rozvíjí přirozené lesní prostředí lázeňského vrchu. Děti zde čekají interaktivní herní a vzdělávací prvky. Průvodcem je zde víla Ozdrava, která symbolizuje zdravý a tvořivý život.

5. 6.8. 6.
Trofeo Niké 2025 – z Beskyd do Jeseníků

Trofeo Niké 2025 – z Beskyd do Jeseníků

Jeseník, Olomoucký kraj
23. 11.
Benefiční koncert Janáčkova kvarteta

Benefiční koncert Janáčkova kvarteta

Jeseník, Olomoucký kraj
13. 12.31. 1.
Kristína Bukovčáková – Posledné semienko na zemi

Kristína Bukovčáková – Posledné semienko na zemi

Jeseník, Olomoucký kraj
4. 10.21. 11.
Jiří Šigut – Ticho

Jiří Šigut – Ticho

Jeseník, Olomoucký kraj
29. 5.1. 6.
Závod Míru U23 2025

Závod Míru U23 2025

Jeseník, Olomoucký kraj
21. 11.
Tlustý prase

Tlustý prase

Jeseník, Olomoucký kraj
5. 9.29. 11.
Roman Ženatý

Roman Ženatý

Jeseník, Olomoucký kraj