Turbínová hala v bývalé elektrárně v Trutnově v Poříčí se změnila na Centrum současného umění EPO1. Nabízí unikátní místo pro umělecké expozice. Buduje sbírku děl mladých umělců, která bude k vidění v rámci dlouhodobé výstavy v prostorách galerie.
Co všechno dělí elektrárnu od Centra současného umění? Kromě jednoho století jsou to především unikátní nápad a spousta práce. Historická
budova původní Elektrárny Poříčí 1 v
Trutnově, která stojí ve výrobním areálu společnosti Kasper Kovo, pomalu ale jistě mění tvář. Její genius loci vycházející z industriální podstaty historického objektu oslovil p.
Rudolfa Kaspera, zakladatele a jednatele firmy natolik, že se rozhodl objekt revitalizovat ve verneovský technicistní svět s uměleckou náplní.
Hala původně sloužila jako
sklad tlakových nádob. Bývaly zde generátory a v nejhlubším místě parní stroj. Rekonstrukce respektovala průmyslový charakter stavby a
investor zachoval řadu prvků z původního vybavení. V
hale s vysokými stropy například zůstala původní okna, ocelové konstrukce a dva mostové jeřáby, které jsou funkční a dokážou bez problémů přemístit i mnohatunové sochy. Pětipodlažní dům na východním okraji Trutnova se poprvé otevřel veřejnosti v květnu 2023. Tehdy byla dokončena funkční část poskytující nadčasové prostory
sochám a plastikám mimořádných rozměrů, právě takovým, jaké se
do jiných českých galerií nevejdou. Kvalitně zrekonstruované velkorysé interiéry s vysokými stropy poskytují vystavujícím umělcům potřebný prostor, návštěvníkům i odborné veřejnosti pak dopřávají jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním.
Co si v galerii prohlédnete
Sochy nejmladší generace
Jedním z projektů centra současného umění EPO1 je
vytváření sbírky FreshPower, která si klade za cíl zmapovat
tvorbu nejmladší sochařské generace, respektive autorů vzešlých z českých sochařských škol, u kterých se datuje absolutorium v roce 2018 a výše. Název FreshPower nese i výstava, která představuje základ této kolekce. Smyslem je zachytit nejen dílo samotných tvůrců, ale i pestrost uměleckých přístupů a inspirací, aby mapovala širokou škálu stylů či používaných materiálů. Najdete zde artefakty vytvořené ze
dřeva,
kovu, velmi oblíbeného
betonu nebo méně obvyklé a málo používané, jako je
vosk. Z tvrzeného
papíru zase vznikají modifikovatelná torza. Mladí tvůrci takto hledají alternativu k ušlechtilým materiálům, ale také cestu k umělecké originalitě a nezaměnitelnosti.
Expozice o historii elektrárny
Stálá expozice v EPO1 se věnuje
historii poříčské elektrárny i samotné
výrobě elektrické energie na Trutnovsku. Výstava vznikla na podkladě historických materiálů a informací získaných od archiváře a ředitele Státního okresního archivu Trutnov Mgr. Romana Reila.
Venkovní výstava soch
Na volném prostranství před budovou bývalé elektrárny jsou proto k vidění další umělecká díla. Návštěvníci galerie si tak mohou prohlédnout díla
významných tuzemských sochařů – Čestmíra Sušky, Lubomíra Typlta, Milana Caise či Michala Gabriela.
Originální murály
Autoři murálů na stěně Turbínové haly už dávno přerostli rámec klasického graffiti a dnes jsou výraznými osobnostmi různorodých forem vizuálního umění mezinárodního kontextu.
Matěj Olmer (BIOR),
Michal Škapa (TRON) a
Petr Königsmark (ZEB ONE) se areálu Centra současného umění EPO1 představují ve svých jasně rozpoznatelných polohách a zcela přirozeně vyvádějí současné umění do exteriéru, mimo zdi galerie, kde návštěvníkům představují svou originální a individuální vizi rámovanou výrazným režným cihelným zdivem bývalé parouhelné elektrárny.
Kavárna Café EPO1
Kromě umění vaše smysly potěší i návštěva naší
kavárny Café EPO1. Otevírací hodiny jsou shodné s otevírací dobou galerie a můžete si zde pochutnat na vynikající kávě i zákuscích vlastní výroby.