Každý, kdo někdy toužil zažít cestu jako vystřiženou z románu Julese Verna anebo se vydat po stopách moderních dobrodruhů Steva Fossetta či Richarda Bransona, má možnost. Let plynovým balonem je zážitek, který potěší jak prvoplavce, tak ty, kteří již vyzkoušeli klasický let horkovzdušným balonem.
Zatímco horkovzdušný balon je tvořen látkovým obalem naplněným horkým vzduchem, který ohřívají hořáky, plynový balon konstrukčně připomíná spíše stratosférickou sondu. Je tvořen tlakově uzavřeným kulatým obalem a hořák zcela chybí. Místo horkého vzduchu ho nadnáší plyn. Zatímco klasický horkovzdušný balon létá ve výškách do 500 metrů nad zemí, plynový balon je schopen vylétnou až do čtyř kilometrů, tedy poloviny letové hladiny dopravních letadel! Let horkovzdušným balonem je omezen množstvím paliva, plynový balon může být ve vzduchu klidně několik dní. Navíc jeho let takřka neovlivňují změny teploty vzduchu, tudíž je možné létat s ním brzo ráno či pozdě večer. I díky tomu s ním lze cestovat na vzdálenosti přesahující třeba 200 kilometrů. Jen si to představte – dobrodružství chtivá posádka může v koši během šesti hodin přeletět například z Prahy do Olomouce!
Jan Smrčka, který je v leteckých kruzích překřtěn na českého Steva Fossetta, chce nabídnout všem milovníkům balonového létání dobrodružství, které doposud patřilo výhradně profesionálním letcům. S plynovým balonem se dostanete nad úroveň mraků, kde se můžete opalovat a pozorovat dalekohledem stovky kilometrů vzdálenou krajinu pod sebou, to je zážitek, který se jen tak neopakuje. Každý účastník letu se navíc účastní jeho pilotáže, měří rychlost, výšku a sleduje pozici v mapě. Nakonec dostane památeční certifikát a pokud se jedná o jeho první let, je také na místě přistání pokřtěn po starém balonářském způsobu.
V průběhu letu se od pilota dozvíte cenné informace nejen o balonech a o tom jak fungují, ale i o zajímavé české historii balonářství. A kdyby i toto bylo pro vás málo, tak zejména pro malé pasažéry budou určitě zajímavé informace zeměpisného rázu nebo další zajímavosti o právě míjejících historických objektech či přírodních úkazech. Navíc si budete moci sami vyzkoušet nafukování, ovládání i balení balonu. Ale aby to bylo fér, otázky dostanete také vy. A to formou slepé mapky, do které si v průběhu letu zkusíte zakreslit zeměpisné body. Schválně, jak si myslíte, že dopadnete?