ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyExpozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku
Zážitky

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku

Během sedmi desetiletí (1491–1560) se na pardubickém zámku vystřídaly tři generace rodu Pernštejnů. Zámek procházel zásadními přestavbami, které zdokonalovaly dvě jeho základní funkce: pohodlné reprezentační sídlo nejbohatší šlechtické rodiny a nedobytná pevnost.

Rod Pernštejnů v Čechách a na Moravě

S rodem Pernštejnů se seznámíte ve velkém gotickém sále v přízemí zámeckého paláce – animovaný film vám převypráví rodovou pověst a nástěnná malba s bohatou heraldickou výzdobou ukáže rodokmen tří generací od Viléma z Pernštejna (+1521) do jeho vnuků. Projděte se po podlahové mapě, ze které září nejvýznamnější pernštejnská sídla.
 

Pardubické sídlo a Evropa

Pardubice byly v první polovině 16. století významným mocenským a ekonomickým centrem, odkud Pernštejnové ovlivňovali domácí i evropské dějiny. Nejbohatší rod v zemi mohl svoje sídlo vyzdobit tím nejlepším, co bylo dispozici. I po půl tisíciletí dokládají pozůstatky původní výzdoby interiérů dosud nedoceňovanou skutečnost: pardubický zámek byl nejstarším skutečným renesančním sídlem v Čechách.

Nechte se unést nádherou a kvalitou nástěnných maleb v rytířských sálech podle předloh Lucase Cranacha staršího a dalších špičkových umělců té doby. Nahlédněte za viditelné zdi a odhalte postupné vrstvení jednotlivých fází stavebního vývoje zámku i jeho role v rámci celého města.
 

Rodová galerie

Rodovou galerii pardubických Pernštejnů naleznete v jednom z nejlépe dochovaných renesančních sálů zámku s původním kazetovým stropem, který je sám o sobě cenným exponátem. Obrazy namaloval uznávaný malíř Petr Nikl a podařilo se mu v nich spojit moderní portrét s hlubokým porozuměním renesanční době a původním prostředím autentického sálu, kde Pernštejnové skutečně žili.
 

Zámecké valy – pevnostní unikát evropského stavitelství

Pardubický zámek je vzácným dokladem pevnostního stavitelství z doby před půl tisíciletím. Tehdy se naši předkové potýkali se složitým problémem: Jak se chránit před stále dokonalejším dělostřelectvem, schopným pobořit i silné kamenné hradby? Řešením byly mohutné zpevněné sypané zemní valy s nárožními rondely, obehnané hradbou na úpatí a vodním příkopem. V Pardubicích se tento obranný systém dochoval v původní podobě jako jediný ve střední Evropě. To si ověříte i příjemnou procházkou po zámeckých valech, které jsou oázou zeleně uprostřed rušného města. Tato část expozice je umístěná v přechodu ze zámku na valy.
 

Sláva a pád pernštejnské zbrojnice

Třetí generace Pernštejnů skončila v Pardubicích neslavně. Finanční krize Jaroslava z Pernštejna vedla k prodeji panství královské komoře (1560). Ani to na úhradu dluhů nestačilo. Rozprodávalo se vše, co dříve Pernštejnům patřilo. Tak se v archívu dochoval přesný obraz skvělé zbrojnice, kterou do poloviny 16. století na pardubickém zámku vybudovali. Byl to na svou dobu ohromný zbrojní sklad, ze kterého bylo možné vyzbrojit armádu o několika tisících mužů. V expozici poznáte zbrojnici v době, kdy už se rozprodávala. Má to svou výhodu: jako potenciální kupec si můžete ochrannou zbroj ale i chladné a palné zbraně vyzkoušet. Už jste někdy stříleli z hákovnice?

Aktuality