ÚvodCo chcete dělat?PamátkyFunkcionalistická zastávka Obilní trh v Brně
Památky

Funkcionalistická zastávka Obilní trh v Brně

Z několika zastávek pouliční dráhy, které v Brně realizoval architekt Oskar Poříska, se dochovala pouze jedna. Zastávka, stojící na Obilním trhu, byla architektem navržena jako jedna z prvních v roce 1926.
Unikátní brněnská zastávka chátrala tak dlouho, až se dostala se až do havarijního stavu. Městská část Brno-střed však v roce 2017 zahájila rekonstrukci, která tuto významnou památku doslova zachránila. Rozsáhlou, odbornou a velmi citlivou rekonstrukci připravili architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla z Atelieru RAW, kteří ji nejen původní podobu tak, jak ji Oskar Poříska navrhl, ale zachována zůstala i její původní funkce – stejně jako v době jejího vzniku v roce 1926 slouží pro čekání na příjezd pouliční dráhy.
 
Touto zdařilou obnovou je nyní pro Brno zachován další významný typologický stavební druh funkcionalistické meziválečné architektury. Společně s vilou Tugendhat, hotelem Avion, krematoriem, dětskou nemocnicí, Husovým sborem, synagogou na Skořepce, Moravskou bankou a několika bytovými domy je zastávka Obilní trh významným střípkem k celkové představě o stavební kultuře 20. a 30. let 20. století v Brně.

Architekt a urbanista Oskar Poříska se narodil 12. září 1897 v Brně a v roce 1915 zde odmaturoval na 1. české reálce. Od roku 1918 studoval stavební inženýrství na České vysoké škole technické v Brně a souběžně začal v roce 1920 studovat architekturu a pozemní stavitelství na Českém vysokém učení technickém v Praze. Je autorem řady různorodých staveb, od čekáren pouliční dráhy, z nichž se dochovala jedna v Údolní ulici v Brně (1926), přes Městskou ubytovací kancelář v Nádražní ulici (1928) nebo školních budov (škola na Kamenačkách, Tyršova obecná škola), až po rodinné domy a nájemní a obchodní domy (Convalaria, Česká ulice). Ve 30. letech projektoval rozsáhlý soubor budov Sociálního ústavu města Brna s nemocnicí a byty v Bohunicích.

Aktuality