ÚvodCo chcete dělat?KulturaVila Tugendhat v Brně
Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO (v roce 2001). Vila Tugendhat patří mezi objekty, které spravuje Muzeum města Brna. Vila je označována, spolu s německým pavilónem v Barceloně (1929), za nejvýznačnější předválečné dílo architekta Miese van der Rohe a stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat památkovou obnovou a restaurací. Stavba i s přilehlou zahradou byla restaurována do podoby, kterou měla v době svého dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře. V tzv. suterénu bylo restaurováno technické zázemí vily (prostory vzduchotechniky, kotelna, strojovna spouštěcích oken, molová komora), které je zpřístupněno veřejnosti v rámci rozšířené prohlídkové trasy. Je zde také umístěna expozice představující architekta, stavebníky a život rodiny ve vile do roku 1938, kdy před hrozbou druhé světové války Tugendhatovi emigrovali.

Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929–1930 pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy dle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
 

Onyxová stěna

Obdivovaná onyxová stěna je dominantou obývacího pokoje. Je zhotovena z jednoho kusu kamene a sestavená z nařezaných dílů tak, aby tvořila mozaiku. Materiálem však není minerál onyx, ale odrůda aragonitu medově žluté barvy s bílou kresbou, vytěžená v pohoří Atlas v tehdejším francouzském Maroku v severní Africe. Jedná se o aragonitový sediment (uhličitan vápenatý). Pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva, až do rudých odstínů.

Dlouhou dobu se o onyxové steně nevědělo a až při přestavbě vily po válce se přišlo na to, co se ukrývá pod obyčejnou zdí – bývalí majitelé (ať už manželé Tugendhatovi při svém útěku roku 1938 anebo Willy Messerschmitt, který měl vilu pronajatou v letech 1942 až 1945) cennou část interiéru vily ukryli před zničením tak, že jí nechali zazdít.
 

Interiér vily Tugendhat

Vnitřní vybavení domu navrhl Ludwig Mies van der Rohe se svými spolupracovníky Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Nábytek byl převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva (palisandr, zebrano, makassarský eben). Před onyxovou příčkou stála tři křesla „Tugendhat“ potažená stříbrošedou rodionovou látkou, tři křesla a taburet „Barcelona“ ve smaragdově zelené kůži, skleněný stolek a bílá lavice. Barevný akcent tvořilo lehátko s rubínově červeným sametovým potahem.

Kolem kulatého jídelního stolu z černé leštěné hrušky, u prosklené mléčné stěny a v knihovně byly židle „Brno“ v provedení z trubkové oceli a potažené bílým pergamenem. U psacího stolu za onyxovou příčkou stála proti sobě dvě vyplétaná křesla typu „MR 20“. Většina kovového nábytku byla vyrobena v Německu (Berliner Metallwerke Josef Müller a Bamberg Metallwerkstätten). Vestavěný nábytek a část volného mobiliáře zhotovila brněnská firma Standard Bytová Společnost architekta Jana Vaňka, která souběžně realizovala část interiérů v pražské Müllerově vile od Adolfa Loose.


Prohlídkové okruhy ve vile Tugendhat


Základní okruh

60minutová prohlídka vily Tugendhat s průvodcem, která vám představí to nejdůležitější z celého objektu. Okruh vás zavede do: 3. nadzemního podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce); 2. nadzemního podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně, zahrada (dle povětrnostních podmínek) a zahrady (dle povětrnostních podmínek), výstavy v technickém podlaží. V rámci stálé expozice věnované vile Tugendhat si můžete prohlédnout původní nábytek z vily Tugendhat ze 30. let, a rovněž řadu fotografických a textových materiálů. Stálá expozice je v průběhu roku doplněna dočasnými výstavními projekty. Do zahrady můžete vstoupit i přes vilu Löw-Beer. Vstupné: 400 Kč.


Rozšířený okruh

90minutová prohlídka vily Tugendhat s průvodcem, která Vám představí celý objekt včetně technického zázemí. Okruh vás zavede do: 3. nadzemního podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce); 2. nadzemního podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně; 1. nadzemního podlaží – tzv. technické patro (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, trezor na kožichy) a zahrady (dle povětrnostních podmínek), výstavy v technickém podlaží. Vstupné: 450 Kč.
 

Vila zvenku

40 minutová prohlídka s průvodcem, která vás v letních, víkendových termínech zavede na terasy vily Tugendhat. Součástí okruhu jsou: představení urbanistického vývoje v okolí lužáneckého parku a historie vily Tugendhat; 3. nadzemní podlaží – Horní terasa s panoramatickým výhledem na historické centrum města a vilovou kolonii nad lužáneckým parkem, vstupní terasa, pohled z exteriéru do ložnicového patra; 2. nadzemní podlaží – Zahradní terasa s výhledem na hlavní obytný prostor a zahrada i výstavní prostory. Vstupné: 200 Kč.
 

Propojení zahrad vily Tugendhat a Löw-Beer 

Od sezóny 2023 je možné navštívit krásnou a rozlehnou zahradu obou vil zdarma. Historický vývoj po 2. světové válce měl za následek, že se kdysi společná zahrada obou domů rozdělila na dvě menší parcely, které byly později rozděleny plotem. Po opravách obou vil a zahrad, které byly dokončeny v letech 2012 (Vila Tugendhat), a 2014 (Vila Löw-Beer) byly obě zahrady propojeny turniketem, letos nyní jsou návštěvníkům k dispozici volně. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek (sníh, náledí, vítr) je zahrada uzavřena. Návštěva zahrady je bez průvodce.
 

Virtuální prohlídka vily Tugendhat

Virtuální prohlídka vznikla ve spolupráci se společností PanoPro s.r.o. a zaznamenává zcela aktuální stav po památkové obnově v letech 2010–2012 a drobných úpravách v návštěvnickém centru, ke kterým došlo v posledních 10 letech. Kromě vily samotné se můžete projít i její zahradou. Přidanou hodnotou je kromě komentářů k jednotlivým místnostem a stěžejním prvkům vybavení i možnost nahlédnout do částí objektu, které na běžné prohlídce nejsou přístupné. Virtuální prohlídka je dostupná zdarma s komentářem v češtině i angličtině na webu vily: tugendhat.eu/vila-online/virtualni-prohlidka/.

Aktuality