ÚvodCo chcete dělat?KulturaMěstské muzeum a galerie Hlinsko – historická, textilní a národopisná expozice
Kultura

Městské muzeum a galerie Hlinsko – historická, textilní a národopisná expozice

Hlinecké muzeum vzniklo 1874 a patří k nejstarším v Čechách, sběrným programem jako první okresní muzeum. Prohlédnout si zde můžete historickou, národopisnou a řemeslnou expozici. V galerii pak expozici Inspirace Vysočinou.

K nejstarším řemeslům na Hlinecku patřilo hrnčířství. Bohatá ložiska kvalitního jílu poskytovala hrnčířů výbornou surovinu. Hrnčíři byli sdruženi v samostatný cech a řídili se přípisem majestátu z roku 1488.

K nejpůvabnějším exponátům muzea bezpochyby patří výrobky skelných hutí. Sklářství na Vysočině vyrůstalo z dostatku dřeva, vodní energie a levné pracovní síly. Početně jsou nevíce zastoupeny výrobky Mílovské skelné huti a Mariánské skelné huti u Herálce.

Rozvinutá výroba dřevěného nářadí vytvářela optimální podmínky pro vznik hračkářství. Na konci 19. století se střediskovými obcemi výroby hraček staly Krouna a Dědová. V další části expozice nechybí výrobky současných hračkářů, zvláště z dílny Bukáčkových z Krouny, kteří navazují na tradiční výrobu hraček. Expozice je doplněna výrobky železných hutí, sirkáren a ukázkami tvorby řezbářské dovednosti našich předků.

Národopisná expozice ukazuje život venkovského lidu a prostředí, ve kterém žil. Jako protiklad slouží zařízený měšťanský čili panský pokoj.

Historická expozice nejstarších dějin postihuje vývoj společnosti na Hlinecku od nejstarších  zmínek o osídlení oblasti až  do konce 19. století, kdy  se město stalo sídlem okresního zastupitelstva se starostou Karlem Adámek.  Kulturní úroveň  Hlinska je úzce spojena se vznikem a rozvojem spolkové činnosti, ke které přispěli i učitelé hlineckých škol , s připomenutím působení  Karla  Václava  Raise.
 

Galerie

Inspirace Vysočinou je od roku 2023 novou stálou expozicí, je zaměřena na autory a díla jež Vysočina inspirovala, žili zde, nebo zde měli z různých důvodů vazby. Je členěna na krajinomalbu – pro tuto oblast nejtypičtější, portrétní tvorbu, zátiší, a návštěvník zde nalezne i díla sochařská.

Kromě stálých velkých jmen přibližuje také množství dalších neméně významných autorů, jejichž význam často i velmi dalece přesahuje hranice našeho regionu. (Vystavena jsou díla Františka Kavána, Karla Lidického, Oldřicha Blažíčka, Gustava Macouna, Jindřicha Hegra, Jana Honsy, Josefa Dvořáka a Anny Dvořákové, Karla Beneše, Karla Liebschera, Rudolfa Hynycha, Václava Zemana, Miroslava Zycha a Miroslavy Zychové, Vincence Červinky, Karla Balíčka, Jaroslava Polanského, Jaromíra Trojana, Jaroslava Šmídry, Jaroslava Hudce, Vojtěcha Kyncla a mnoha dalších). V prostorách stálé expozice je aktuálně vystaveno 63 děl od 40 autorů. 

Budova galerie disponuje schodišťovou sedačkou pro zdravotně znevýhodněné.

Aktuality