Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".
Dříve se Suché skály jmenovaly Kantorovy varhany, dnes jsou též nazývány českými Dolomity. Kamenná kulisa je výsledkem posouvání zemských ker, kdy došlo k vyzdvižení spodní vrstvy pískovce a jeho pootočení kolmo k zemskému povrchu. Tato geomorfologie je u nás zcela ojedinělá. Od ostatních skalních masívů se Suché skály odlišují mimořádnou tvrdostí, a jsou proto vyhledávaným horolezeckým terénem.
Skály se člení zhruba na 20 věží, z nichž nejznámější jsou např. Hlavní a Sokolí věž, Jižní spára nebo Samotář. Horolezci i turisté mohou využívat upravených cest a dřevěných nástupů. V roce 1965 byly Suché skály vyhlášeny národní přírodní památkou.
Omezení pro horolezce
Z důvodu hnízdění dravců jsou pro horolezectví do 30. 6. uzavřeny následující skalní objekty: Suché Skály – Sokolí věž mezi cestami Sokolí stěna a Sokolí hrana, var. Sokolníkův direkt.