ÚvodCo chcete dělat?PamátkyJihlavské podzemí – druhé největší na území republiky
Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.
Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Vstup do podzemních prostor najdete v na adrese Hluboká 1 (v sousedství knihovny).

Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi objekty historického jádra města. Středem podlahy byl v minulosti veden odtokový žlábek, který odváděl veškerou podzemní vodu, gravitačně mimo podzemní chodby, kde se kumulovala v jímkách hloubených v podlahách níže položených podzemních chodeb. Potom byla dále využívána.

Podzemní prostory Jihlavy byly odvětrávány ventilačními šachtami vedoucími z podzemí na povrch. Na mnoha místech lze podzemními chodbami dojít k podzemním studnám. Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.
 

Z historie Jihlavského podzemí

O příčinách vzniku jihlavského podzemí kolovaly různé domněnky. Dlouho se historikové domnívali, že podzemní chodby jsou zbytky starých stříbrných dolů. Jiní tvrdili, že podzemní chodby byly raženy pro vojenské účely. Současní historikové se domnívají, že podzemní chodby vděčí za svůj vznik hospodářským důvodům. Jihlava ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, a tak v době, kdy význam těžby stříbra poklesl, začal se ve městě prudce rozvíjet obchod a řemesla. Kupci a řemeslníci si pro uskladnění svého zboží a výrobků rozšiřovali stávající sklepy, na jejichž prohlubování pracovali zkušení jihlavští horníci.

Počátkem 18. století přestalo být podzemí využíváno v dřívějším rozsahu, koncem 18. století byla dokonce část skladovacích chodeb přeměněna na štoly kanalizační. V 19. století při budování vodovodů, plynofikaci a výstavbě nových domů bylo mnoho chodeb zasypáno sutinami. Často tím byl porušen starý odvodňovací systém, chodby se plnily vodou a musel být pracně hledán původní odtok, aby nedocházelo k podmáčení základů.

V 60. letech byly téměř všechny chodby zpevněny betonovou krustou, podzemí bylo vyčištěno a obnovil se středověký odvodňovací systém. Sanací se profil některých chodeb snížil, pouze zpřístupněný úsek byl ponechán v původním stavu.
 

Drobné expozice a další zajímavosti Jihlavy

V rámci prohlídky si můžete prohlédnout drobné expozice: mini skanzeny hornická krajina a havířská vesnička, ukázky zpracování rudy, archeologické keramické nálezy nebo ukázky z oboru mincovnictví, uvidíte také horniny a minerály, které se nacházejí na Vysočině. Kromě Jihlavského podzemí můžete navštívit další dva okruhy – Kryt civilní obrany a Jihlavské kolektory.

Aktuality

21. 11.
Cestování se psem – stand-up show

Cestování se psem – stand-up show

Jihlava, Kraj Vysočina
21. 11.
Hernička pro děti

Hernička pro děti

Jihlava, Kraj Vysočina
25. 11.
Herní pondělky

Herní pondělky

Jihlava, Kraj Vysočina
26. 11.
Tvořivé odpoledne pro děti

Tvořivé odpoledne pro děti

Jihlava, Kraj Vysočina
27. 11.
Fit s knihovnou

Fit s knihovnou

Jihlava, Kraj Vysočina
27. 11.
Vánoční den v knihovně

Vánoční den v knihovně

Jihlava, Kraj Vysočina
29. 11.1. 12.
Jihlavské peklo v podzemí 2024

Jihlavské peklo v podzemí 2024

Jihlava, Kraj Vysočina