V Jirkově u Železného Brodu na Jablonecku obnovili místní nadšenci vyhlídkové a poutní místo známé jako Jirkovská borovice. Jirkovská borovice byla oblíbeným cílem turistů už od 19. století, po pádu památného stromu v roce 2001 ale místo začalo chátrat a ke své staré slávě se vrací až nyní.
Z vyhlídky, která je 595 metrů nad mořem, je krásný výhled na Kozákov, Suché skály, Hamštejnský vrch, Maloskalské údolí, Bezděz i Ještěd.
Borovice na vyhlídce nad Jirkovem údajně rostla 600 let. Oblíbeným cílem turistů se Jirkovská borovice stala už v první polovině 19. století, v roce 1905 byla dokonce označena za poutní místo a na její kmen byla umístěna patronka zdejšího kraje – bozkovská Panna Maria s Jezulátkem.
Stará borovice ale v roce 2001 spadla a první tři pokusy vysadit na stejném místě novou byly neúspěšné. Nakonec se jako symbol místa podařilo vybrat strom, který zde roste už asi 40 let. Po třináctiletém snažení se tak podařilo obnovit tradici poutního místa. I na novém symbolu vyhlídky je nyní skříňka s bozkovskou Madonou a Jezulátkem a borovice získala označení památný strom.
Místní také zkrášlili okolí, které zarostlo náletovými dřevinami. Ty místní dobrovolní hasiči vykáceli, instalovali nové lavičky a stolek a v příštích letech by měla o sto metrů dále stát zhruba 25 metrů vysoká rozhledna.