ÚvodCo chcete dělat?KulturaHornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem
Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.
Největší hornické muzeum v České republice, založené roku 1886, zve k návštěvě unikátních expozic situovaných v historických památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornickém domku na Březových Horách, a v rámci svých poboček v Památníku Vojna u Příbrami, ve Skanzenu Vysoký Chlumec, v Muzeu Špýchar Prostřední Lhota, v Muzeu zlata Nový Knín a též v Uranovém dolu Bytíz (po předchozí objednávce).
 
Muzeum láká k jízdě hornickým vláčkem po povrchu z areálu Ševčinského dolu 230 m dlouhou povrchovou dráhou a 130 m dlouhou Ševčinskou dopravní štolou.
 

Prohlídkové trasy

Prohlídkový areál A „Ševčinský důl“

V areálu Ševčinského dolu najdete expozice umístěné v historických provozních a správních objektech, věnované historii hornické činnosti na Příbramsku, dále mineralogickou expozici, mezi kterými je i největší vytěžený kus stříbra vystavený v českých muzeích o hmotnosti 11 kg a rozměrech 35 x 20 x 15 cm, nebo původní hornickou chalupu. Můžete se zde svézt vláčkem, zkusit štěstí při hledání minerálů na odvalu. V podzemí dolu Drkolnov je situováno obrovské vodní kolo z poloviny 19. století o průměru 12,4 metrů k čerpání důlních vod, jediné v ČR a jedno z největších v Evropě. Atrakcí zvláště pro nejmenší návštěvníky je jízda po skluzavce dlouhé 51 metrů šikmou podzemní štolou ústící právě u tohoto vodního kola.

Prohlídkový areál B „Důl Anna“

V cáchovně dolu Anna si můžete prohlédnout expozici o hutnictví a úpravnictví. Dále se v tomto areálu můžete projet se důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m) a patřící k jedné z nejhlubších šachet ve střední Evropě. Můžete se také vydat na dobrodružnou pěší prohlídku podzemí. Projít si můžete 750 metrů dlouhé důlní dílo zvané Wasserlauf ze 16. až 19. století nebo trasu zvanou Jánský důl, která vede kolem Jánské jámy pocházející z 1. třetiny 18. století. Prohlídka podzemí je díky tomuto zážitkovému okruhu rozšířena o dalších 810 metrů.

Ve strojovně dolu Anna najdete technickou památku, jeden z nejvzácnějších exponátů Hornického muzea na Březových Horách, parním těžní stroj Breitfeld & Daněk z roku 1914,  který rovněž zajišťoval provoz až do konce těžby v roce 1978 a ve své vývojové řadě patřil mezi nejdokonalejší.

Prohlídkový areál C „Důl Vojtěch“

Šachetní budova dolu Vojtěch je technickou památkou architektury z roku 1870. Najdete zde výstavu věnovanou světovému prvenství v dosažení 1000 m svislé hloubky v březohorské jámě Vojtěch v roce 1875. Prohlédnout si můžete galerii a tématické výstavy. Návštěvníky zcela jistě upoutá prohlídka 330 m dlouhé vodní štoly v podzemí. V nedaleké strojovně se nachází unikátní technická památka parní těžní stroj Breitfeld & Daněk z r. 1873 vyrobený pražskou společností Breitfeld & Daněk (pozdější Kolben & Daněk), modernizovaný v letech 1888–1889, nejstarší v ČR. V expozici dolu Vojtěch je prezentován mimořádný objev dvou nových minerálů příbramit a bytízit, který učinil geolog Hornického muzea Příbram.  
 

Uranový důl Bytíz

Nejnovější pobočkou Hornického muzea Příbram je Uranový důl Bytíz v areálu bývalé šachty č. 11 A z roku 1955, kde se vedle těžní věže nachází strojovna, turbokompresorovna, elektrorozvodna, pozůstatky chladící věže a také hodnotné technické vybavení, jediné dochované v ČR.
 
Od roku 2018 se muzeum snaží s podporou Středočeského kraje o záchranu a proměnu tohoto jedinečného průmyslového areálu mezinárodního významu, jehož objekty však byly ve velmi špatném stavu, v areál návštěvnický. Vzniknou tu expozice ve stylu tzv. „posledního pracovního dne“ doplněné interaktivními a multimediálními prvky.
 
Uranový důl Bytíz, situovaný 5 km východně od Příbrami, 3. nejhlubší v ČR (1 504 m), přiblíží návštěvníkům mimo jiné skutečnost, že se příbramské uranové ložisko zapsalo s 36 % celorepublikového objemu těžby uranu nejen do dějin československého, ale i mezinárodního hornictví a zařadilo ČR mezi hlavní těžaře uranu na světě. Toto místo je též varovným mementem pro příští generace, neboť připomíná zneužití práce politických vězňů komunistického režimu 50. let 20. století.
 
Důl Bytíz stále prochází rekonstrukcí, již nyní je ale možné do jeho areálu zavítat a prohlédnout si vybrané objekty. Předchozí objednávka na čísle 318 626 307 je nutná.

Hornické muzeum v Příbrami
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2002 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2002 – za záchranu a následné využití kulturní památky dolu Vojtěch a vodní štoly Anna na Březových Horách

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí

Gurmánská turistika
Pivovar Podlesí

Pivovar Podlesí

Příbram, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Belvedere Příbram

Hotel Belvedere Příbram

Příbram, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Café del Mare

Café del Mare

Příbram, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Cukrárna Upekla

Cukrárna Upekla

Příbram, Středočeský kraj
Ubytování
Glamping Casita Colombia

Glamping Casita Colombia

Vysoká u Příbramě, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Kunc

Penzion Kunc

Láz, Středočeský kraj