ÚvodCo chcete dělat?PřírodaJizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice
Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.
Díky umělému světlu se města stala světelnými ostrovy, které lze z oběžné dráhy snadno zahlédnout na noční polokouli Země. Nerozvážné používání umělého světla však vedlo k jevu zvanému světelné znečištění. Míra tohoto jevu je natolik velká, že je nutné ji zařadit po bok takových problémů, jako je znečištění atmosféry, vody a půdy chemickými látkami. Na Jizerce však zůstane tma zachována – Jizerská oblast tmavé oblohy vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie už v roce 2009 a chrání temnou oblohu jak na české, tak i na polské straně hor. Na rozdíl od měst, odkud je běžně viditelných jen cca 50 hvězd, jich můžete z Jizerky pozorovat při dobré viditelnosti až 2000.

Na české straně sahá oblast tmavé oblohy od Martinského údolí, Václavíkovy studánky přes osadu Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Jedná se o první mezinárodní oblast tohoto typu na světě, v několika zemích světa ale již rezervace tmy také existují.

Oblast je zřízena s cílem informovat laickou i odbornou veřejnost o zdejším zachovalém nočním životním prostředí, vzdělávat v této problematice, propagovat ochranu nočního životního prostředí s důrazem na tmavé nebe a je základem pro ochranu přírodního prostředí v této oblasti před světelným znečištěním. Na Jizerce, pod tmavou jizerskohorskou oblohou, probíhají pravidelná astronomická pozorování dalekohledy pro veřejnost. Nechybí zde ani i informační panely o ochraně nočního nebe a nočního životního prostředí.

Mimo Jizerky existují v Česku chráněné oblasti noční oblohy také na Manětínsku a v Beskydech.

Aktuality