Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.
Manětínsko je kraj s bohatou historií a množstvím památek, kde se romantická krajina hlubokých lesů a stolových hor prolíná s kulturní krajinou po staletí obhospodařovanou generacemi našich předků. Kraj, kde ještě najdete čistou přírodou, ticho a klid, kraj, kde ještě noční obloha nepodlehla záři tisíců světel našich měst.
Manětínská oblast tmavé oblohy je společný projekt několika obcí, astronomických institucí a místích spolků, zaměřený na ochranu nočního prostředí a hvězdné oblohy před světelných znečištěním v širším regionu Manětínska. Cílem projektu je udržet tento příznivý stav i do budoucna, aniž by to omezovalo život místních obyvatel.
Jaká je tedy na Manětínsku tma? Z družicových snímků vyplývá, že v oblasti mezi Plzní a Karlovými Vary je jen málo významějších zdrojů světla, které by negativně ovlivňovaly noční prostředí. Z naměřených hodnot vyplývá, že zejména Žernovník a Čbán patří v rámci ČR k místům s velmi dobrými pozorovacími podmínkami. Zajímavostí je, že Žernovník u Bezvěrova drží aktuální český rekord v tmavosti oblohy. Za výjimečně příznivých atmosférických podmínek v dubnu 2009 zde byla zaznamenána hodnota typická spíše pro odlehlé vysokohorské nebo pouštní oblasti než pro střední Evropu. Za běžných pomínek zde ovšem taková tma není.