ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKanál Čertovka – pražské Benátky
Památky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Původní náhon začínal až u dnešního mostu Legií. Díky tomu, že náhon procházel kolem mlýnských budov, došlo k oddělení části pevniny, čímž vznikl romantický říční ostrůvek zvaný Kampa neboli pražské Benátky. Název Čertovka se začal objevovat kolem roku 1892. Podle jedné z pověstí, chodívala v minulosti do těchto míst prát prádlo jedna velmi provokativní a problémová žena. Ta prý jednou při praní halekala na nedalekou skupinku mladíků. Chlapci ji označili jako čertovskou bábu, a následně na její dům namalovali sedm čertů, což ženu úplně rozčílilo. Kvůli jejímu chování bylo místo, kam žena chodívala s prádlem, označováno jako Čertovka. Postupem času se název nakonec rozšířil na celý kanál.

Pokud se lidé v minulosti chtěli přes Čertovku přejít, museli se buď přebrodit, anebo široký kanál zkusit přeskočit. Později byly vybudovány lávky. Původně stálo na Čertovce devět mlýnů, do dnešní doby zbyly už jen tři. Prvním z nich je Mlýn Huť, najdete ho s číslem popisným 449. Unikátní je především tým, že se doposud dochovalo jeho mlýnské kolo. Druhým dochovaným mlýnem je Zlomkovský mlýn a třetí je Velkopřevorský, který patří k nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším místům Čertovky. Zajímavostí je, že sloužil svému účelu až do roku 1936 a doposud je jeho mlýnské kolo plně funkční.

Čertovku si oblíbili také filmaři – nejznámějším českým filmem, ve kterém Čertovka "účinkovala" jsou Chobotnice z druhého patra. Miloš Forman toto místo zasadil do svého Amadea a milovníci zahraničních filmů si určitě vybaví, že se zde natáčel další velkofilm Mission Impossible.

Aktuality