Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Stavba byla vystavěna v roce 1348 Dobešem z Bechyně a představuje unikátní vazbu venkovského stavitelství na tzv. karlovskou gotiku.
Při kapli nechal Dobeš z Bechyně zřídit poustevnu. Původně byla kaple otevřená, postavená na osmistěnných základech, ale r. 1595 byla zazděna. Roku 1841 vybudovali Geymüllerové, majitelé panství, pod kaplí hrobku, jejíž vchod kryje železná deska o hmotnosti 1100 kilogramů. V roce 1937 byly v kapli k odhaleny fragmenty nástěnných maleb z 16. století zobrazující svatou Annu, kamenický zámek a klečící postavu světce se sovou a ďáblem.
Lesní hřbitov Bradlo je považován za nejkrásnější ve střední Evropě. V jihozápadním svahu se nachází jeskyně zvaná Luteránská či ariánská pec, v níž se podle pověsti tajně scházeli nekatolíci.
Na hřbitov vede křížová cesta, která byla zřízená Marií Terezií z Golčů r. 1765. Patnáct kamenných pomníků bylo postaveno na cestě od Zámeckého rybníka na horu Kalvárii (dnes Melíšek). V r. 1806 byla křížová cesta přemístěna na lesní hřbitov Bradlo, kde lemuje cestu na hřbitov. V letech 1991–1993 byla křížová cesta restaurována akademickým sochařem Krnínským a osazena obrazy od R.Brichcína.