ÚvodCo chcete dělat?KulturaPražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory
Kultura

Pražské náplavky – bývalé kobky nově jako multifunkční prostory

Na pražských náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží se nacházejí zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi. Dnes v nich jsou kavárny, kulturní prostory, ale také wc.
Hlavní město nechalo opravit dvě desítky "kobek" na pražských náplavkách (Rašínovo na Výtoni a Hořejší na Smíchově). Kulaté otvory ve zdech náplavek původně sloužily jako sklady materiálu dovezeného loděmi do Prahy. Dlouhé roky byly nevyužívaté a snad si jich ani sami Pražané nevšímali, neboť vchody do nich byly kamenné a téměř splývající s okolím.

Změna přišla s rokem 2019, kdy se atraktivní prostory podařilo zrevitalizovat. Architekt do prostoru kobek navrhl tři druhy nových funkcí: galerii, kavárnu a veřejné toalety. Rozvrstvení těchto obsahových typů rytmizuje prostor náplavky a vyvažuje ji jako celek v symbióze s jejími dalšími prvky; restauracemi, přístavišti a tradičními kotvišti lodí. Celkem pro návštěvníky ožívá dvacet kobek, z toho jsou tři toalety, tři galerie, dvě dílny, tři ateliéry, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny.

Všechny kobky mají nové skleněné otáčivé dveře. Sklo má elipsovitý tvar a to největší měří v nejširším místě asi 5,4 metru. Hmotnost se pohybuje okolo 2,1 a 2,5 tuny. Výrobcem skla je americká firma Reynolds, která má pobočku v Thajsku, odkud skla byla přes Hamburk dopravena do Prahy.

Od prvních impulsů k dokončení stavby trval tento proces 10 let. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok. Rekonstrukce pražské náplavky se ocitla na seznamu 40 nejzajímavějších evropských projektů, které mají šanci v roce 2022 získat cenu Ludwiga Miese van der Rohea, architektonické ocenění vyhlašované Evropskou komisí a van der Roheovou nadací.
 

Kobky na Rašínově nábřeží

č. 5 LAb - zero waste bistro na Pražské náplavce. Platforma pro diskuzi o udržitelném rozvoji napříč společenskými sférami.
č. 6 Bar náplavka - bar a kavárna a místo pro setkání s pražskými kulturními akcemi.
č. 7 Bajkazyl – jedni z průkopníků oživení náplavek se vracejí s novým konceptem baru a samozřejmě se službami pro městské cyklisty.
č. 9 Pražská paroplavební společnost – trocha vltavské historie, něco k pražské paroplavbě a lehké občerstvení.
č. 10 (A)void Gallery – Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.
č. 11 (A)void Bar – Avoid objevil pro kulturní akce náplavku již v roce 2009. Galerie se vrací i s programem výstav a akcí.


Kobky na Hořejším nábřeží

č. 8 Útulna u vody – káva a vdolky na cibulákovém nádobí a autentické produkty.
č. 9 Beton klub – ateliér pro současné umění a architekturu s občerstvením.
č. 10 Dílna – vyrobíte, opravíte, vyměníte, vypijete, VÍTEJTE V DÍLNĚ. Koncept share & repair café opět na scéně.
č. 12 Meeting point, hospoda a zázemí pro život na náplavce.
č. 13 a 14 Nábřeží - první kobky, které ožily na Hořejším nábřeží už před rokem 2009, hostily řadu výstav, akcí nebo letních projekcí. Vrací se zpátky.
č. 15 Prostor pro akce, koncerty, výstavy a bar.
č. 16 DOK 16 – Sousedská dílna knihovny. Městská knihovna v Praze otvírá svou unikátní pobočku se stroji a literaturou pro kutily.
č. 17 Komunitní kobka – prostor pro vaše neziskové, sousedské a rodinné akce.


Komunitní kobka je prostor pro nekomerční aktivity. Využít ji mohou organizace i jednotlivci k pořádání menších akcí a jako místo pro setkání. Komunitní kobku č. 17 provozuje společnost Trade Centre Praha, a.s., provozovatel a správce pražských náplavek.  Na pravidelné spolupráci a organizací akcí po dva dny v týdnu se bude podílet také městská část Praha 5. Pronájem komunitní kobky je bezplatný, při pořádání akcí je ale třeba uhradit náklady spojené s provozováním.
 

Revitalizace pražských náplavek Rašínovo, Hořejší a Dvořákovo nábřeží

Autor: Petr Jada, 2009-2019
 
V roce 2009 začala revitalizace pražských náplavek, která proměnila opuštěný prostor na nábřežích v nový živý centr. Bývalé kobky se staly multifunkčními prostory, sloužícími jako kavárny, galerie a ateliéry. Zvlášť pozoruhodnými prvky jsou eliptická pivotová okna z organického skla, která dodávají prostoru svěžest a respektují původní architekturu nábřežní zdi.

Celkový přístup projektu je moudrý a sofistikovaný. Nové prvky se vkusně sladily s historickými strukturami, vytvořily harmonický celek a posílily kulturní a společenskou dynamiku této oblasti. Projekt se stal magnetem pro kulturní a společenské aktivity a jeho úspěšné spojení architektonické inovace s respektováním historických hodnot slouží jako inspirace pro další revitalizace kulturního dědictví pro budoucí generace.

Revitalizace pražských náplavek představuje vzorový příklad toho, jak architektura dokáže oživit a proměnit opuštěné prostory v živé a pulzující centrum. Projekt si zaslouží uznání a vyvolává nadšení nejen u kunsthistoriků architektury, ale i u široké veřejnosti, která si nyní může užít nově oživený a kulturně bohatý prostor pražských nábřeží.

Aktuality