Důležitou součástí staré Prahy byla Havelská čtvrť, tzv. Havelské Město bylo téměř samosataným celkem v rámci Starého Města. Farní kostel sv. Havla, založený Václavem I. roku 1232, byl jedním ze čtyř hlavních pražských kostelů.
Kostel byl, stejně jako Havelské Město, založen v roce 1230 českým králem Václavem I. Havelské Město se spojilo se Starým Městem ve třináctém století a spolu vytvořili společně jedno území, které bylo později jako celek obehnáno městskými hradbami.
Kostel byl postaven v centru již zmíněného Havelského města. Jeho vznik je datován na období třináctého století a byl postaven v románském stylu. O století později byl tento kostelík přestavěn na trojlodní baziliku. Zachovaly se dokonce i některé prvky gotiky. Koncem sedmnáctého století byl zcela barokizován. Z tohoto období se dochovalo nádherné průčelí, které podle dochovaných dokumentů vznikalo podle plánů a nákresů Jana Santiniho Aichla a Pavla Ignáce Bayera.
Kostel svatého Havla má několik kaplí. Jedna z nich nese název kaple Karmelská. Ta vznikla v roce 1673 a unikátní je především její výzdoba, kterou tvoří štukatury od G. B. Comety. Co však je dále unikátní je skutečnost, že se právě zde nalézá hrob významného malíře z období baroka Karla Škréty. Další kaplí je kaple císařská, která byla vybudována v roce 1730. Významnou je kaple svatého Václava se sousoším Kalvárie a čtyřmi evangelisty. Toto jedinečné dílo bylo roku 1726 vyrobeno v dílně F. M. Brokoffa.
Dominantou kostela jsou při pohledu z ulice nádherné kostelní věže. Každá z nich dosahuje do výšky přes padesát metrů. Toužít-li po nezapomenutelném zážitku, neváhejte a vystoupejte vzhůru. V nejvyšší části je možné otevřít okenice, čímž se vám naskytne unikátní výhled na celé město. Kromě Pražského hradu uvidíte také památník na Vítkově, kostely na Starém Městě a mnoho dalších památek.