ÚvodCo chcete dělat?KulturaNárodní památník na Vítkově
Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Památník byl vystavěn v letech 1929-1938 k poctě účastníků boje za vznik Československé republiky (Památník Národního osvobození). V letech okupace 1939-1945 sloužil jako skladiště vojenského materiálu. Znovu byl upravován a doplňován po roce 1945, po roce 1948 byl zneužit k propagaci režimu (mj. Gottwaldovo mauzoleum a posléze pohřebiště významných osobností bývalého režimu, pamětní síň Rudé armády). 

Památník je nyní muzeem moderních dějin s multimediální expozicí pojmenovanou Křižovatky české a československé státnosti. V expozici uvidíte například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení, osobní předměty spjaté s Janem Palachem, šachové figurky z chleba vězněného Milana Šimečky či psací stroj Pavla Tigrida.

Expozice Laboratoř moci v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen samotnou osobu Klementa Gottwalda, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu a období režimu 50. let ve svých nejhorších totalitních projevech.

Aktuality