Renesanční roubený dřevěný kostel sv. Martina v centru obce Žárová ležící 4 km severozápadně od Velkých Losin. Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami.
Dřevěný kostelík byl vybudován v roce 1611 majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze strženého starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových vesnických kostelíků. Krom Žárové to byl ještě kostel sv. Michaela v Maršíkově a sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.
Kostel sv. Martina je postaven v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky. Jde o dřevěný roubený kostel s vestavěnou věží čtvercového průřezu, předsíní a obdélnou sakristií na severní straně presbytáře. Hlavní oltář s obrazem sv. Martina z roku 1717 pochází z poutní kaple Nejsvětější Trojice u Maršíkova. Na oltáři s krásnými řezbami je kartuše se znaky Žerotínů a svobodných pánů z Lingenau. Ostatní původní vnitřní vybavení se nedochovalo. Obrazy křížové cesty namaloval roku 1863 šumperský malíř Karel Brachtel.
Zajímavý je osud kostelního zvonu – občané Žárové a Horního Bohdíkova si jej koupili v roce 1922, za druhé světové války byl zabaven a dnes se nachází ve věži farního kostela v Šumperku. Kostel sv. Martina stojí uprostřed ohrazeného hřbitova, v jehož rohu se nacházejí hroby 21, kteří zemřeli při morové epidemii v prosinci roku 1680. Kostel je přístupný na požádání.