ÚvodAktuality10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Na výsluní tentokrát s Kudy z nudy zamíříme na Valašsko, do Velkých Karlovic. Nepřehlédnutelným klenotem je dřevěný barokní kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754, postavený ze dřeva ve stylu pozdního baroka. Stojí na netypickém půdorysu řeckého kříže a má složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly. V interiéru si prohlédněte křišťálové lustry, které kostelu věnoval Salomon Reich, majitel sklárny v Karolince.

Hezký dřevěný kostel svatého Mikuláše, jen o dva roky starší než kostel ve Velkých Karlovicích, si prohlédnete ve Velinách na Pardubicku. V areálu je i dřevěná zvonice a márnice z roku 1750. Z časů baroka pochází i malebný dřevěný kostel sv. Petra a PavlaAlbrechticích u Českého Těšína, postavený v roce 1766. O něco málo mladší je roubený Toleranční kostel ve Velké Lhotě, kde byl dvacet let farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Také stáří tří dřevěný kostelíků kolem Velkých Losin se už počítá ve stovkách. Nejstarší je kostel sv. Michaela v Maršíkově dokončený roku 1609, následuje o dva roky mladší kostel sv. Martina v Žárové, nejmladší z trojlístku pak je roubený kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově. Ten byl postaven v roce 1783 a boří tak jednu ze starých pověstí, a sice že materiál na stavbu tří církevních památek pocházel ze starého dřevěného kostela, strženého v Losinách: dřevo z něj prý mělo stačit na vybudování všech tří nových staveb.

Z konce 17. století pochází dřevěný kostel sv. Mikuláše, který po několika stěhováních stojí v Nové Pace. Pochází z Podkarpatské Rusi a původně byl zasvěcený Zesnutí Přesvaté Bohorodice. Štěstí měla i dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší, jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic: pochází z roku 1592 a je od ní krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše. Jedinečnou dochovanou památkou je také kostel sv. Bartoloměje v Kočí z konce 14. století s šindelem krytou dřevěnou zvonicí a dřevěným krytým mostem.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi na procházky k dřevěným kostelíkům do stínu i na výsluní!

Další tipy na místa, kde uvidíte unikátní dřevěné kostelíky
 
Dřevěný kostelík v Albrechticích Památky

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Toleranční kostel ve Velké Lhotě Památky

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí

Jedinečný dřevěný gotický kostel z konce 14.století vás upoutá renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.

Kostel sv. Martina v Žárové Památky

Kostel sv. Martina v Žárové

Renesanční roubený dřevěný kostel sv. Martina v centru obce Žárová ležící 4 km severozápadně od Velkých Losin. Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami.

Kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově Památky

Kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově

Klepáčov leží na pokraji Hrubého Jeseníku 18 km od Šumperku a je známý hlavně jako lyžařský areál. Ve vesnici je také cenný pozdně renesanční dřevěný roubený kostelík sv. Jana Nepomuckého.

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace Památky

Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi v Nové Pace

Dřevěný kostel ze 17. století se až do doby první republiky nacházel na území Podkarpatské Rusi. Odsud jej do Nové Paky převezl roku 1930 sběratel Otto Kretschmer a do kostela byla umístěna Kretschmerova sbírka sakrálního umění. Dnes je stavba přístupná pouze po předchozí domluvě.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší Památky

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Roubený kostelík Veliny Památky

Roubený kostelík Veliny

Obec Veliny u Holic se pyšní areálem dřevěných církevních staveb. Největší dominantou je barokní dřevěný kostel sv. Mikuláše z roku 1752, součástí hřbitova je i zvonice a márnice z roku 1750.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích Památky

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.