V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.
Malebná obec rozprostírající se na úpatí vrchu Boubína v CHKO Šumava, vznikla jako jedna ze sklářských Šumavských osad. Nově vzniklá osada dostala jméno po zámeckém hejtmanovi Gubovi. Kubova Huť leží v nadmořské výšce 1003 m, v místech, kudy procházela v minulosti tzv. střední větev Zlaté stezky, vedoucí z bavorského Pasova přes Strážný do Vimperka. Až do roku 1736 se zde vyrábělo tabulové a zrcadlové sklo. V roce 1899 byla vybudována železniční trať spojující Vimperk a Volary. Zdejší železniční stanice, která leží v nadmořské výšce 995 m, se pyšní titulem nejvýše položené vlakové zastávky na území České republiky.
V obci je
několik historických budov např. u Kubešů, u Geců, které jsou ukázkou původní Šumavské architektury. V centru obce můžete obdivovat
typickou Schwarzenbergskou myslivnu z roku 1908. V lesích okolo vsi se dochovalo několik
pevnůstek ze třicátých let 20. století, které tvořily opevnění jižní hranice Československa.
Kubova Huť je známým rekreačním střediskem s několika lyžařskými vleky i běžeckými stopami. V letním období může posloužit jako
výchozí bod k vycházkám na vrch Boubín ze vimperské strany, kam se lze vydat po
modré turistické značce. Zprvu vás trasa dovede k Johnovu kameni, památníku knížecího lesmistra Josefa Johna, který měl velkou zásluhu na vzniku boubínské rezervace. Trasa dále pokračuje k vrcholu Boubína (1362 m).
Po červené značce lze z Kubovy Hutě dojít k Vlčímu kameni, kde byl 2. prosince 1874 zastřelen
poslední šumavský vlk.