Malé divadlo Liberec bylo po přestavbě, na které se podílel architekt Karel Hubáček, otevřeno v roce 1989 jako volná scéna Divadla F. X. Šaldy. Nachází se nedaleko centra ve Zhořelecké ulici.
Budova Malého
divadla F. X. Šaldy v
Liberci vyplňuje protáhlou parcelu mezi ulicemi Zhořeleckou, do které se obrací hlavním vstupem, a Zeyerovou; z jihu k ní přiléhá provozní budova.
Malé divadlo nabízí
činoherní a taneční představení. Variabilní prostor divadla umožňuje netradiční umístění hlediště a tím umocňuje zážitek z představení.
Architektonickou studii rekonstrukce zchátralého objektu na
experimentální divadelní studio s potřebným zázemím zpracoval až v roce 1986 liberecký architekt
Karel Hubáček, autor televizní
věže a hotelu na Ještědu i návrhů divadelních staveb. Pro novou malou scénu navrhl sál o kapacitě 200 diváků, s variabilní odnímatelnou konstrukcí sedadlových řad v hledišti. Na Hubáčkovu studii navázal prováděcí projekt Agrostavu Liberec (1987), který celou rekonstrukci i prováděl; projekční práce i stavbu vedl Jiří Žižka.
Nová komorní scéna libereckého
Divadla F. X. Šaldy se otevřela
14. září 1989 adaptací Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Definitivní kolaudace proběhla až v únoru 1990. V počátku provozu se pro divadlo používal název Aréna, který se však neujal a dnes je scéna známá jako
Malé divadlo.
V roce 1990 pracoval Hubáček na projektu novostavby třípodlažní provozní budovy
divadla F. X. Šaldy, přiléhající k Malému divadlu z jihu, na místě dosavadních menších dílen a skladů. Ve stejném roce už se pracovalo na demolicích a výkopech základů. Provozní budova se sklady a dílnami byla dokončena v roce 1993.