Městské muzeum a galerie se nachází v horní části náměstí v renesančním domě U Synků. Součástí muzea jsou stálé expozice Dějin města, Hustopečských trhů, Osvobození 1945 či Freudenreichův sklep. V domě najdete také kavárnu a nádvoří zdobí fontána Elišky Rejčky –Královna.
Městské muzeum a galerie v
Hustopečích ukáže zájemcům expozici, která představuje historii města a jeho okolí, od původní "ceské vsi" po druhou světovou válku. Originální exponáty ze sbírek muzea doplňují textové informace a množství obrazového materiálu. Určitě vás zaujmou historické fotografie a pohlednice původního kostela svatého Václava, ze života obce, fotografie z návštěvy T. G. Masaryka, ale i dobové fotografie vinařů.
Ve své sbírkotvorné činnosti se muzeum zaměřuje hlavně na regionální řemeslné a vinařské předměty. V jednom z historických sklepů, které se nacházejí pod budovou muzea, nalezenete
Freundreichův sklep.
Galerie se zaměřuje především na prezentaci výtvarníků, kteří zde vystavují svá díla zhruba v měsíčních intervalech. K vidění jsou díla rozličných výtvarných stylů – plastiky, malby, užité umění a další.
Fontána Královna - byla slavnostně odhalena 1.6.2023 – 700 let od zakoupení Hustopečí královnou Eliškou Rejčkou. Autorkou sochy je polská výtvarnice Ewa Ross – Baczyńská.
Pomník kvasinky vinné - je zapsán v České knize rekordů jako největší zvětšenina živého organismu. Nyní jej najdete nahoře, nad cihlovým schodištěm.
Stálé expozice
Dějiny města – expozice je věnována dějinám města
Hustopečí od první písemné zmínky z roku 1247 do roku 1945.
Osvobození 1945 – expozice prezentuje militaria pocházející ze soukromé sbírky Josefa Babáčka z Morkůvek, který většinu předmětů nalezl na katastru své rodné obce. Expozice je vytvořena v návaznosti na skutečnost, že 3. března 1946 došlo v Hustopečích k otevření hřbitova Rudé armády, kde byli pochováni rudoarmějci z katastru 55 obcí Hustopečska a Mikulovska. Hustopečský hřbitov Rudé armády je druhým největším na jižní Moravě.
Hustopečské trhy – Hustopeče, které jsou už v roce 1323 zmiňovány jako trhová ves, ležely na křižovatce starobylých obchodních spojnic. Jednalo se především o Měnínskou cestu, která se v
Hustopečích spojovala s Dobytčí stezkou. V expozici trhů se návštěvník seznámí s hustopečským trhovým řádem, s třicátkovým úřadem a s dalšími výhradně hustopečskými specifiky.
Freudenreichův sklep – majitelem renesančního domu u Synků byl na přelomu 18. a 19. století Ignác Freudenreich (žil v letech 1740–1804). Právě jemu je věnována expozice o vinařské kultuře Hustopečí, která se nachází v autentických prostorách tzv. mokrého sklepa.
Expozice Střelnice – ve středu 22. března 2023 byla slavnostně otevřena městská střelnice, jejíž zachování a oprava, která proběhla pod vedením Ing. arch. Heleny Strakové. Zájemci zde naleznou expozici, která se mj. zaměřuje na dějiny urbanismu a obranného systému
Hustopečí, na střelce a jejich sídlo.
Expozice je otevřena v pravidelném čase od 3.června do 29.října 2023, a to v sobotu a státních svátcích 17.00–20.00, v neděli 10.00–13.00. Po předchozí domluvě v Městském muzeu a galerii je možná komentovaná prohlídka. Tel: 519 413 849, 519 411 227.
Z historie domu U Synků
Dům „U Synků“ je dnes nejzachovalejším reprezentantem
pozdně renesanční zástavby náměstí. Jedná se o jednopatrový dům půdorysu do tvaru L s průjezdem do dvorní části, kde se nachází zajímavá patrová arkáda. Podle dochovaného ostění byl dostavěn v roce
1579. Z průčelí fasády domu
vyčnívá arkýř spočívající na dvou
krakorcích a prostory přízemí jsou zaklenuty valenou klenbou s lunetami. Nádvoří zdobí arkádová lodžie s křížovou klenbou a dřevěný ochoz.
V domě se nacházejí dva sklepy: tzv. mokrý (dnes Freudenreichův sklep) a tzv. suchý. Dům je v ústní tradici připisován starobrněnským cisterciačkám, které
Hustopeče vlastnily ve 14. až 16. století. První prokazatelní majitelé jsou známi z konce 18. století. V roce 1935 se majiteli objektu stali manželé Bedřich a Julie Synkovi, kteří v přízemí domu provozovali obchod s textilem. Bedřich Synek prodal dům v květnu 1976 tehdejšímu Okresnímu národnímu výboru v Břeclavi, jenž jej převedl na město Hustopeče, aby jej využilo ke kulturním účelům. Celková rekonstrukce proběhla v letech 1989–2001. Od roku 2000 je dům U Synků sídlem Městského muzea a galerie Hustopeče.