Muzeum bylo založeno roku 1892, vystavována byla především keramika, kroje, zbraně, obrazy a sbírky věnované občany města. Současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do "zámečku", empírové budovy postavené továrníkem Klaubertem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.
Muzeum má skoro 30 000 kusů sbírkových předmětů, které se především týkají textilního průmyslu. K vidění jsou zde textilní stroje, výstava dále přibližuje historii tradiční textilní výroby v ašské oblasti – přádelnictví, tkalcovství, pletařství, úpravy a potisku textilií, výroby konfekce, tylů, krajek a sbírku stávkových rukavic.
K vidění jsou zde dále některé zajímavé fragmenty, které se podařilo zachránit z evangelického kostela Nejsvětější Trojice, který byl zničen při velkém požáru v roce 1960. Mimo několika obrazů a unikátní sochy Ježíše Krista z roku 1526 se zde nachází také model kostela a jeho vyobrazení na dobových fotografiích.
K dalším zajímavostem patří model Goetheho náměstí či bavorského nádraží architekta Friedricha Bürkleina, které vzalo za své roku 1968 – krásné secesní nádraží sloužilo ještě po druhé světové válce, – ČSD částečně udržovaly nákladní přeshraniční provoz do Selbu. Osudný den nastal 11. září 1951, kdy Bavorským nádražím profrčel sedmdesátikilometrovou rychlostí unesený osobní vlak, který pak hravě překonal i zbývající dva kilometry a zastavil až za státní hranicí v tehdejším západním Německu. Aby se něco podobného nemohlo opakovat, byla na trati za hlavní železniční stanicí Aš vybudována posuvná betonová bariéra jako zarážedlo. Nepotřebná historická nádražní budova pak chátrala až do roku 1968, kdy byla stržena a nahrazena novostavbou.
V ašském muzeu je také vedena ústřední evidence kamenných křížů a božích muk České republiky, regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl. Další sbírky muzea jsou věnovány hasičskému sboru a hasičské techniky či historickým fotografiím města Aše. Ve výstavních prostorách v přízemí muzea vystavují přední čeští výtvarní umělci a také umělci z regionu, jsou zde pořádány muzejní výstavy týkající se historie a činnosti regionu. Na zahradě jsou umístěny náhrobní kameny z bývalého evangelického hřbitova. Zahrada muzea slouží veřejnosti jako příjemná oáza klidu, ve které mohou strávit příjemné chvíle spojené s prohlídkou muzea.