V Železném Brodě v budově prodejny firmy Detesk můžete navštívit tamní muzeum s galerií, kde probíhají výstavy.
Více než 400 exponátů uměleckého skla dokumentuje vývoj železnobrodské sklářské tvorby zhruba od r. 1920 do devadesátých let dvacátého století. Samostatné oddělení muzea se věnuje dalšímu železnobrodskému symbolu,
skleněným figurkám. Návštěvníci jich mohou shlédnout přibližně tři stovky. Drátkových, modelovaných, foukaných i hutnických.
Sbírka uměleckého skla představuje unikátní autorské počiny prakticky všech významných sklářských výtvarníků, kteří dokázali v relativně krátké době přeměnit Železný Brod na celosvětově významné sklářské centrum. Návštěvníci mohou shlédnout unikátní díla Zdeňka Juny, Ladislava Přenosila, Božetěcha Medka, Aloise Meteláka, Aloise Háska, Jana Černého, Josefa Drahoňovského, Stanislava Libenského, Vladimíra Linky, Jiřiny Pastrnkové, Jindřicha Tocksteina, Miloslava Janků, Oldřicha Žáka, Jaroslava Brychty, bratrů Plátků a mnoha dalších. Skleněné plastiky Miloslava Klingera, v současnosti je ve sbírce zastoupeno několik desítek jeho autorských prací, představují jednu z největších kolekcí tohoto autora na světě.
Kompletní informaci o úrovni uměleckého sklářství na Železnobrodsku by nebylo možné poskytnout bez ukázek kvalitních příkladů produkce železnobrodských sklářských firem. Zakládány byly především absolventy místní sklářské školy, ty první vznikly okolo r.1930.
Neoddělitelnou součást železnobrodského sklářství představují figurky. Jejich fenomén už dávno přerostl regionální hranice a stal se kulturním dědictvím celonárodního významu.
Většina významných sklářských výtvarníků disponovala širokým výtvarným nadáním, byli významnými sochaři, malíři i grafiky. Muzeum DETESK představuje i tuto část jejich tvorby, vystaveny jsou obrazy Zdeňka Juny, Jindřicha Tocksteina , Milana i Aloise Meteláka, Miloslava Janků, Oldřicha Žáka i dalších.
Galerie
Stálou sbírku uměleckého skla a figurek doplňuje galerie. Výstavy obměňujeme ve tříměsíčních intervalech a jsou na nich představováni zejména umělci jejichž tvorba má s našim regionem spojitost, byla jím výrazně ovlivněna, přičemž její význam přesáhl nejen hranice regionu, ale mnohdy se prosadila i na scéně mezinárodní.
Na stejné adrese naleznete kromě muzea i prodejnu skla Detesk a vinotéku.
O budově
Pokud jde o historii budovy tak už 1648 je grunt č.p.20 na železnobrodském náměstí připomínán, tehdy v majetku Jiřího Václavů. Roku 1657 Martin Vomáčka, jinak Hádek, vyženil grunt s Alžbětou, dcerou J. Václavů. Původně se jednalo o dům dřevěný, v r.1868 byl vystavěn z kamene. Vážená rodina Hádků vlastnila objekt až do 2007 kdy jej ve značně zdevastovaném stavu zakoupila společnost Detesk. V devatenáctém století po určitou dobu byla v domě umístěna četnická stanice, po 1948 zde fungovala prodejna Železnobrodského skla a později oční optika. Majitelé se zabývali obchodem s kůží a zpracování kůže se v objektu provádělo prakticky až 1945. Objekt společnost zakoupila v 2007, už tehdy s plánem na využití, pro jaké byl v roce 2014 kompletně zrekonstruován a dostavěn.