V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.
Podnět k založení muzea v Domažlicích vzešel v roce 1883. Během pěti let svého fungování byly první exponáty provizorně umístěny v prostorách augustiniánského kláštera, od roku 1893 pak na městské radnici. V roce 1931 bylo celé zařízení umístěno právě do objektu Chodského hradu. V roce 1991 bylo muzeum uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce. Po započatých opravách však v dubnu 1995 – krátce před dokončením rekonstrukce – zachvátil objekt požár. Od května roku 1999 je expozice opět přístupná veřejnosti, a to v průběhu celého roku.
Část expozice je věnována archeologii pravěku a středověku. Zajímavá je stálá výstava chodské svatby a lidových zvyků zdejšího kraje. V rámci prohlídky je možné vystoupit na hradní věž nebo naopak sestoupit do hradního sklepení, kde je nově nainstalováno lapidárium. Jednou z dominant stálé expozice v Chodském hradu se stal pohřební kočár z obce Mutěnín, který muzeum získalo do svých sbírek. Vzácná technická památka je jedinou svého druhu v Plzeňském kraji.
Z historie hradu
Domažlický hrad vznikl v letech 1260 – 1265 v rámci založení města za vlády českého krále Přemysla Otakara II. Chodský hrad často hostil české panovníky na jejich cestách do ciziny, například na počátku 30. let 14. stol. i Jana Lucemburského. Od 15. století byly Domažlice často zastavovány. Roku 1592 hrad těžce poškodil požár, po kterém zůstal několik let v troskách. Zpustlý a zanedbaný hrad nechalo město Domažlice v první třetině 18. století zásadním způsobem přestavět více do podoby zámku.
Muzeum Chodska v Domažlicích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2007 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za otevření Muzea příhraničí Kdyně