ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum Dobčická tvrz 1945
Kultura

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.
Ta se stala dobře zvoleným zázemím pro nově zřízenou soukromou expozici věnovanou vojenské výstroji a vybavení americké armády ve druhé světové válce. Zmíněnou muzejní sbírku evidovanou pod hlavičkou Spolku přátel vojenské historie založil inženýr Vladimír Záluský společně s přítelem Václavem Čejkou a manželkou Jarmilou.

V prezentované soukromé sbírce Vladimíra Záluského najdete samozřejmě vojenská válečná vozidla jako třeba nevšední pásový vůz, důstojnický Cadillac 41, který je nejen jediným v republice, ale primát drží i jako první vůz na světě s automatickou převodovkou. S ním je spojena i známá fotografie generála Pattona opírajícího se o jeho nárazník. Nechybí samo sebou ani klasický džíp s replikami zbraní, radiem a provokujicím nápisem Widowmaker či jedenapůltunový šestikolový dodge. Unikátem je však pojízdná polní kaple, která je zřejmě jediným dochovaným exponátem z vyrobené válečné serie 1500 kusů. Mimo jiné byl oceněn i na výstavě v USA. A zaujme nesporně i polní kuchyně, včetně pod střechou uložených kopií dobových konzerv apod.

Obdobně je pak detailněprezentováno i kancelářské vybavení štábu, ošetřovny, spojovací a měřicí techniky, zabezpečení a dalších provozovaných činností. Návštěvník může obdivovat stovky drobností, které vytvářely denní kulisu života americké armády v letech druhé světové války. S potěšením a nezřídka i s údivem si prohlédne například uniformy, distinkce a odznaky, helmy, speciální oblečení, spodní prádlo a obutí pro různé příležitosti, záchranný nafukovací pás, kameru z Pattonova štábu, razicí stroj na identifikační kovové štítky pro vojáky, nazývané psí známky, trezor a vojenské výplatnice, stravenky, okupační dolary, dobové časopisy a tisk a desítky dalších drobností. A pamatováno bylo i na ženy, kterých bylo v americké armádě na 350 000, třeba takovými téměř úsměvnými maličkostmi, jako byl holicí strojek na podpaží.

Obdivuhodný je však i výklad Vladimíra Záluského, který ke každému i sebemenšímu předmětu v představované expozici dovede poskytnout nejen technické a odborné detaily, ale i spoustu dosud neznámých, přitažlivých zajímavůstek. Jeho jméno je spojeno s jižními Čechami, konkrétně s Českými Budějovicemi, odkud emigroval do USA. O druhoválečnou americkou techniku se sice zajímal už od mládí, ale teprve ve Státech začal systematicky budovat svou sbírku – přes sběratelské burzy, aukce, inzerci, internet, ale i osobním stykem se sběrateli. Kromě jiného natočil i krátký film o americké armádě v jihozápadních Čechách, který bude v budoucnu v expozici promítán.

Aktuality