ÚvodAktualityKalendář 2024: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět
Památky

Kalendář 2024: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na některé zajímavé akce, které proběhnou v průběhu léta a podzimu tohoto roku.

Červen: tradiční bahna

Tradiční Den pozemního vojska Bahna představí 29. června 2024 široké spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich techniku. Součástí programu budou ukázky mnoha jednotek, průlet letounů vzdušných sil, seskoky výsadkářů a samozřejmě historické ukázky s válečnou tématikou. Pokud vám unikla vojenská akce v Brdech Bahna v červnu, nezoufejte v průběhu léta a podzimu se koná řada vojenských akcí.


Červenec: Malý tankový den v Králíkách

Na 6. a 7. červenec 2024,  připravilo Vojenské muzeum Králíky Dny vojenské techniky. Program, se v průběhu dne bude 2 x opakovat a bude komentovaný. Uvidíte vojenskou techniku v pohybu na tankodromu. Na závěr vyjede největší exponát muzea MAZ 543. 

Vojenské muzeum Králíky připravilo pro návštěvníky během léta 2024 již tradiční a oblíbené jízdy v BVP.

Srpen: Pánov, Cihelna a Lešany

Tradiční vojensko-historická Cihelna se v letošním roce opět uskuteční a to v termínu od 16. do 17. 8.  2024. Akci pořádá město Králíky společně s Vojenským muzeem Králíky. V pátek se budou prezentace jednotlivých složek nacvičovat, vy však u toho již můžete být. Vrcholem Cihelny je pak sobotní den, těšit se můžete nejen na historické ukázky, ale i na ukázky policistů, armády, hasičů či vězeňské služby. Neděle pak patří návštěvám muzeí. 

U Hodonína v areálu bývalého vojenského cvičiště Pánov se 17.8. koná již 11. ročník Vojenského dne. Akce je pro širokou veřejnost, těšit se můžete na ukázky bojové techniky v akci.

Tradiční Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany plánovaný na sobotu 31. 8. 2024. Stěžejním bodem programu bude velká bojová ukázka, kterou připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie, jejichž členové v této ukázce také aktivně vystoupí. Lešanské muzeum otevře své brány v 9:30. Vstup pro všechny návštěvníky je zdarma. Program začíná o hodinu později. 
 

Září: Dny NATO v Ostravě

Největší vojenskou akcí ve střední Evropě jsou Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Letos se konají 22. – 22.9. Nikde jinde není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Sobotní a nedělní program je stejný a vstupné je zdarma. Účast potvrdila řada zemí, můžete se těšit jak na premiéry, tak na ukázky a týmy, které byly k vidění v minulosti. 
 

Říjen: Den uniformovaných sborů v Kroměříži 

Na letišti v Kroměříži se 5.10. koná Den uniformovaných sborů, unikátní akce plná policejní, vojenské a hasičské techniky, minulé i současné. Letošní ročník se kromě moderních dějin zaměří i na ty starší, včetně akčních ukázek i práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie. Akce se koná za každého počasí a vstup je zdarma..
 

Listopad: Den válečných veteránů

Dne 11. 11. se slaví Den válečných veteránů. Lidé, především v anglosaských zemích, si v tento den připínají na klopy kvítek vlčího máku, na připomínku toho, že 11. listopadu v roce 1918 skončila první světová válka. Vyjadřují tím úctu těm, kteří bojovali za svobodu za první i druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Na řadě míst Česka se v tento den konají vzpomínkové akce či jsou výjimečně zpřístupněné památky. 
Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Muzeum Dobčická tvrz 1945 Kultura

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.

Dny NATO v Ostravě 2025

20. 9.21. 9.
Dny NATO v Ostravě 2025

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Cihelna 2025 v Králíkách

15. 8.16. 8.
Cihelna 2025 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 15. – 16. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Králická pevnostní oblast – nejsilněji opevněné území Československa před druhou světovou válkou

Okolí města Králíky v nejvýchodnější části dnešního Pardubického kraje bylo na konci 30. let 20. století nejsilněji opevněným úsekem bývalého Československa. Řada dříve tajných vojenských objektů je dnes přístupná, navštívit můžete řadu vojenských muzeí a dalších atraktivních míst a památek.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Army muzeum Zdice Kultura

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice naleznete v areálu bývalých zdických kasáren v ul. Čs. Armády. Pestré sbírky muzea čítají exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ačkoli byl Ludvík Svoboda (25. listopadu 1895, Hroznatín – 20. září 1979, Praha) prezidentem v době normalizace, mezi lidmi se coby důstojník československých legií a veterán druhé světové války z východní fronty těšil mnohem větší úctě než jeho předchůdci.

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy Zážitky

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy

Tankodrom Milovice je multifunkční areál, nabízející široké využití. Na ploše 200 ha si můžete vyzkoušet jízdu vojenskou technikou, exotickým Hummerem anebo adrenalinovou zábavu ve formě paintballu, airsoftu či lasershotu.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře

Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře

Vojenská muzea, památníky podél železné opony nebo fotografie z válečných oblastí: tam všude můžete vidět zvláštní ježaté útvary, svařené nebo snýtované z těžkých železných traverz. Jde o protitankové zátarasy zvané rozsocháč, mnohem častěji se ale setkáte s názvem ježek. Za druhé světové války je armády na všech frontách znaly pod názvem český ježek neboli czech hedgehog – jde totiž o vynález majora Františka Kašíka (26. března 1888, Polná – 18. září 1969, Praha).