ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě
Kultura

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska. Moderní expozice je postavena na kontrastech a jednoduchosti. Nejvýraznější část představuje labyrint.

Na jevišti světa

Od roku 2022 se Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě chlubí novou stálou expozicí. Dostala název "Na jevišti světa – Jan Amos Komenský a jeho doba" a byla vytvořena k 430. výročí jeho narození. Ve třech částech ukazuje život, myšlenkový svět Komenského i jeho kontakty napříč Evropou.

První část představuje Komenského labyrint a dobu, ve které žil, kdy byl permanentně utečencem a uprchlíkem a nemohl se vrátit do své rodné vlasti, protože byl v průběhu třicetileté války vyhnancem. Druhá část v prostoru knihovny a bastionu je věnována multimédiím a audiovizi.Třetí je umístěna v severním křídle muzea, představuje celou šíři Komenského myšlení, protože on sám se považoval předně za filozofa, i když je znám jako pedagog.

V expozici dominuje černá a bílá barva – temná barva evokuje neradostný průběh Komenského života (emigrace, zničení životního díla při požáru, rodinné tragédie) a vytváří kontrast s historickou budovou muzea, která je ponechána v bílé barvě. Do výstavy se vstupuje černým tunelem a kráčí jeho vnitřkem kolem zastávek (bílých kójí vystupujících po obou jeho stranách), které nemapují Komenského život chronologicky, ale věnují se jeho celkovému odkazu, kontextu doby, významu jeho myšlenek pro lidstvo. Součástí jsou i interaktivní prvky pro děti a dospělé. Nejdramatičtějším místem této části výstavy je audio-vizuální instalace zobrazující požár v Lešně. Tvůrci využili historický mandl, který musel v prostoru zůstat, coby projekční plochu požáru města, umístili do něj ohořelé knihy a celému prostoru přidali na rozměru umístěním velkoplošného zrcadla.
 

Další stálé expozice muzea

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě plní své poslání již od svého zřízení také jako specializované muzeum pro historii a národopis Uherskobrodska.

Stará škola přiblížuje historii a vývoj v oblasti školní výuky na základě myšlenek Jana Amose Komenského. Centrální část expozice zaujímá mobiliář staré školy zahrnující školní lavice z období 2. poloviny 19. století až 1. poloviny 20. století, jehož součástí je také katedra a kabinetní skříň, v níž jsou uloženy fyzikální výukové školní pomůcky z téhož časového období.

Starožitnosti Uherskobrodska ukazuje zájemcům o regionální historii zaniklý způsob života měšťanských vrstev v Uherském Brodě i vesnický život v okolí města v období od 17. do 20. století. Expozice je členěna do dvou samostatných částí (historická a etnografická), které jsou provázány v jeden výstavní celek podávající tak zevrubný pohled na dřívější běžný život různých společenských vrstev na Moravském Slovácku. Mezi historickým artefakty vyniká např. dřevěná soška Černého Janka z radniční věže připomínající dobu obléhání města kuruckými vojsky v roce 1704, původní korouhev radnice z roku 1725 či městská železná truhlice z 18. století se složitým zámkovým mechanismem.
 
Uherský Brod v proměnách času vznikla v listopadu 2022 v rámci oslav 750. výročí udělení městských práv Uherskému Brodu. Zájemclm ukáže nejvýznamnější události a dějinné okamžiky z bohaté historie Uherského Brodu. K vidění je zde řada faksimilií archivních listinných i knižních dokumentů, např. privilegium Přemysla Otakara II. z roku 1272 stvrzující městská práva, ilustrované městské knihy vinic (tzv. knihy horenské) z 16. století nebo cechovní kniha mistrů z let 1755–1877. Expozici doplňují původní historické trojrozměrné předměty, které se vztahují k dějinám města, cechů a vývoji obecní samosprávy. Řada fotografií dokumentuje rozsáhlé architektonické proměny města i běžný život obyvatel v období konce 19. a ve 20. století.

Zájemci mohou rovněž navštívit řadu krátkodobých tematických výstav připravovaných podle ročního výstavního plánu. Součástí muzea je rovněž obsáhlá knihovna s významnou regionální a komeniologickou literaturou.
 

Japonská zahrada přátelství

Japonská zahrada přátelství připomíná navázání partnerské spolupráce Uherského Brodu s japonským městem Tsukiyono v roce 1995.

Zahrada byla vytvořena na podzim roku 1998 pěti japonskými architekty. Pro její instalaci bylo vybráno nádvoří ředitelství muzea J. A. Komenského. Jedná se o suchou zahradu tzv. "Karesansui", která symblizuje krajinu s horami, stromy a řekou, v níž je voda pouze naznačena oblázky nebo pískem. Pro japonskou zahradu jsou charakteristické kameny, naznačující hory, bambus, jehličnany a výrazné listnaté stromy.

 
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2011 – Cena Českého výboru ICOM – za projekt „Zachráněné nehmotné kulturní dědictví – 25 let Festivalu masopustních tradic“

Aktuality

24. 12.
Štědrovečerní běh Zahradní čtvrtí

Štědrovečerní běh Zahradní čtvrtí

Luhačovice, Zlínský kraj
5. 7.
Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
6. 7.
Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
7. 7.
Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
13. 7.
Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
14. 7.
Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

Uherské Hradiště, Zlínský kraj
17. 7.
Středy s keramikem

Středy s keramikem

Uherské Hradiště, Zlínský kraj