Haenke, rodák z Chřibské byl významným botanikem, cestovatelem i lékařem. V roce 1784 vypustil v Čechách první montgolfiéru. Jako první Evropan zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo a v povodí Amazonky objevil obří leknín nazvaný Victoria regia.
Za Tadeášem Haenke se musíte vypravit do městečka Chřibská. V místním muzeu se dozvíte téměř vše o tomto výjimečném českém cestovateli, botanikovi, lékaři i etnografovi, který žil v druhé polovině 18. století a byl prvním Čechem, jež navštívil Austrálii, Nový Zéland, Novou Guineu, Tahiti nebo Aljašku a který objevil a popsal největší leknín světa, Viktorii královskou. Haenke procestoval téměř celou jižní Ameriku, ale natrvalo se usadil v Bolívii. Po celý svůj život udržoval kontakty s předními evropskými botaniky a vědci. Do Evropy posílal minerály, rostliny, semena, indiánské artefakty a vědecké studie o přírodě a životě indiánů.
Roku 1804 podnikl cestu do And, kde měřil horské hřebeny. Prozkoumal stříbrné doly v Potosí, četná teplá zřídla a prameny v oblasti, objevil chilský ledek a doporučil jej jako vynikající hnojivo. Shromáždil četné etnografické poznatky o různých indiánských kmenech. V Bolívii navrhoval pěstování vhodných užitkových rostlin, založil první botanickou zahradu v Latinské Americe, napsal často používaný spis o splavnosti řek v jihoamerickém vnitrozemí a je právem považován dnešní bolivijskou historiografií za jednoho ze zakladatelů přírodovědy v Bolívii a stejně tak za osobnost, která velmi významně ovlivnila hospodářství země.