V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.
Výstava představí dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů. Bude si moci prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky.
Návštěvník stálé muzejní expozice Naši Němci tak získá představu nejen o dějinách a kultuře německy mluvícího obyvatelstva, ale seznámí se též s významnými osobnostmi z řad českých Němců, jako jsou spisovatelé Franz Kafka či Rainer Maria Rilke, nositelé Nobelovy ceny Bertha von Suttner, Carl a Gerta Coriovi a Peter Grünberg, ale i třeba výtvarník Heinz Edelmann, který se narodil v Ústí nad Labem a vytvořil kreslené postavičky členů legendární skupiny Beatles pro animovaný film Žlutá ponorka.
Výstavu budou doplňovat kresby karikaturisty Jaze, autora populární komiksové série Opráski sčeskí historje.
Expozici vytvořila obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ústí nad Labem a Česko-německého fondu budoucnosti.