Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.
Muzeum se nachází
v centru města, v těsném sousedství městského divadla, v prostoru mezi Lidickým náměstím a Smetanovými sady. K největším souborům patří
sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století. Obsahují početné a významné soubory dokumentující především přírodu
severozápadních Čech,
Českého středohoří a
Krušných hor. Nachází se zde tisíce geologických vzorků minerálů, hornin a doklady paleontologické. Nechybí ani
botanický herbář či zvláště početné soubory entomologické. Atraktivní jsou sbírky
zoologické s řadou zajímavých preparátů.
V souvislosti s výstavbou v historickém centru města
Ústí nad Labem v posledních desetiletích se rozrostly také
sbírky archeologické. Historické sbírky obsahují například desetitisíce fotografií, negativů, diapozitivů nebo pohlednic.
V muzeum naleznete také
sbírky vojenství, které jsou mimořádné například souborem
zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce. Vzhledem k průmyslovému charakteru regionu jsou zde početné i
technické sbírky. Výtvarná
umění a umělecká řemesla zastupuje například historický nábytek, sklo, soubor pozdně gotických dřevořezeb nebo krajinomalba 19. a 20. století. Jak počtem, tak kvalitou sbírek patří Muzeum města Ústí nad Labem
k nejvýznamnějším regionálním muzejním institucím v České republice.
Stálá expozice Naši Němci
Nová stálá
expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.
Muzeum města Ústí nad Labem
Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2023 – za projekt „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“
2020 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2020 – za výstavu „Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku“)
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2015 – za výstavu „Tenkrát na severozápadě. Rok 1945 v Ústí nad Labem a okolí.“
2008 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2008 – za projekt „Zapomenutí hrdinové“
2006 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za výstavu „Ústecká NEJ“
2004 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2004 – za projekt „Rok trpaslíka“