Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku provádí návštěvníky po místech historicky spojených s lyžařskou tradicí v Novém Městě na Moravě a okolí. Měří téměř 8 km a prohlédnete si deset zastavení.
Naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku má celkem 10 zastavení. Vede z
Vratislavova náměstí (kde již od roku 1910 obvykle začínaly závody) směrem k
Harusáku přes Vysočina Arenu, Mercedesku na
Bělisko. Zavede vás mimo jiné na místa, kde stávaly za první republiky skokanské můstky. Dále směřuje ke katolickému
hřbitovu a odtud k
vlakovému nádraží směrem k bývalé truhlářské dílně
Slonek. Poslední zastavení je na
Oboře.
Stezka
připomíná spoustu zajímavých faktů, například také to, že první lyžařské závody, ale také
Zlatá lyže byly až do 70. let závody sdruženými, takže každý lyžař musel závodit zároveň v běhu i ve skoku na lyžích.
Trasa končí opět na náměstí a je určena pro všechny generace. Mohou se na ní vydat například i maminky s kočárky nebo hůře pohybliví lidé.
Krajina Novoměstska poskytuje dokonalé podmínky pro běžecké lyžování. Prvním lyžařem byl fryšavský revírník
Rudolf Gabessam v roce 1890, který inspiroval nejprve
Adolfa Slonka z Rokytna a po něm další místní řemeslníky k výrobě lyží. Už roku 1910 vznikl lyžařský Sportovní klub, jeden z prvních v celé Monarchii.
Členové Sportovního klubu uspořádali 2. února 1910 první veřejné lyžařské závody. Zúčastnilo se jich 19 závodníků, mezi nimi jedna žena, Marie Gregorová. Následujícího roku byla vypsána i jízda žen (vyhrála Marie Gregorová), roku 1912 byly závody rozšířeny o kategorii dětí a mládeže a roku 1914 o závod štafet. Kromě běhu na lyžích se závodilo také v kategoriích jako krasojízda nebo jízda bez hůlek. Lyžařský klub zval do Nového Města instruktory, např.
Bohumila Hanče, který byl v té době nejlepším českým lyžařem. Byly vybudovány skokanské můstky, nejprve sněhové, později dřevěné. Od roku 1922 sloužila nejen lyžařům výstavní turistická chata na Harusově kopci.
V roce 1934 byl založen sdružený závod o Zlatou lyži Českomoravské vysočiny. Každý účastník musel absolvovat běžecký závod, ale i závod ve skoku, a to až do roku 1970. Původní putovní trofej Zlatá lyže, kterou trvale získal její pětinásobný vítěz Bohumil Kosour, je nyní k vidění v lyžařské expozici Horáckého muzea.
Po záboru českého pohraničí a tím i horských oblastí v roce 1939 se Novoměstsko stalo největším lyžařským centrem v Protektorátu Čechy a Morava.
Roku 1949 byl u Jelínkova mlýna postavený další můstek nahrazený po vichřici v roce 1963 ocelovým. Skákali na něm i olympijští reprezentanti, například Jiří Raška.
V roce 1973 se závod Zlatá lyže dostal do kalendáře mezinárodních závodů FIS. V lese Ochoza byl postaven hotel Ski a začal zde vznikat nový lyžařský areál se stadionem (dnešní Vysočina Arena). Roku 1981 se zde poprvé běžel Světový pohár.
V novém tisíciletí se do popředí zájmu dostává biatlon. Zatím největší událostí bylo
Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013. Desítky tisíc diváků přihlížely úspěchu bronzové štafety Moravec, Soukalová, Soukup, Vítková. Krajina Novoměstska v zimě poskytuje lyžařům nezapomenutelné zážitky ve stopě, Vysočina Arena se světovými parametry zajišťuje nejlepší podmínky pro konání světových pohárů v běhu na lyžích, biatlonu a horské cyklistice.
Naučná stezka vznikla v roce 2022 k příležitosti
Roku lyžařů za podpory Nadačního fondu Nového Města na Moravě.
Zastavení naučné stezky
1. Ať to frčí!
Stezka začíná na Vratislavově náměstí, kde kdysi startovaly lyžařské závody. V Horáckém muzeu najdete expozici věnovanou historii lyžování.
2. Lyžařští závodníci Němečtí
Na Palackého náměstí se nachází rodný dům bratrů Německých. Z jedenácti sourozenců dosáhli největších úspěchů účastníci zimních olympijských her bratři Otakar a Josef.
3. Harusův kopec a Šibenice
Významná kapitola v lyžařské historii Novoměstska – na těchto kopcích vyrostl první dřevěný můstek a oblíbená turistická chata. Dnes je zde sjezdovka a můstky pro skoky na lyžích.
4. Vysočina Arena
Centrem lyžování je od 70. let areál, který postupně vznikal v okolí hotelu Ski navrženém architektem Janem Krumlem.
5. Lyžařská historie chaty Mercedes
Skautská chata z roku 1939, kterou ozdobil sgrafity novoměstský grafik a lyžař prof. Jiří Šebek, byla ve své historii svědkem mnoha lyžařských událostí – tréninků, závodů a setkávání.
6. Slavní lyžaři na katolickém hřbitově
Slavní lyžaři Novoměstska a jejich pozoruhodné životní příběhy.
7. Sportovní škola mládeže
Speciální sportovní třídy pro mladé talenty mají v Novém Městě tradici už od poválečných let.
8. Rozvoj lyžařské turistiky
Od roku 1910 jezdil na novoměstské nádraží speciální zimní lyžařský sportovní vlak. Byl vypravován v neděli a ve svátek o půl šesté ráno z Brna. Výletníci se mohli občerstvit a ubytovat naproti v hotelu Gregor (od roku 1989 Hotel Artis).
9. Rodina Slonkova a výroba lyží na Novoměstsku
Sgrafito lyžaře na domě č. p. 211 připomíná slavnou historii rodiny Slonkových – prvních a nejvýznamnějších výrobců lyží v Novém Městě a majitelů dnešního sportovního obchodu a lyžařského minimuzea.
10. Lyžařské můstky v Novém Městě
Dnes málokdo ví, že kromě skokanského můstku na Šibenici stávaly sněhové, dřevěné i ocelové můstky také zde v Oboře, ale také u škrobáren nebo na Bělisku.
Letáky ke stezce jsou k dostání v Horáckém muzeu na pokladně Informačního centra Nové Město na Moravě.