Naučná stezka Údolím Labe vede od Husova náměstí v Lysé nad Labem k Městskému muzeu v Čelákovicích. Trasa měří 16 kilometrů a prochází zdejšími lesy a přírodní rezervací Hrbáčkovy tůně.
Naučná stezka Údolím Labe spojuje Lysou nad Labem a Čelákovice. Na své dlouhé a členité trase vás seznámí nejen s historií těchto měst, ale také s historií okolního osídlení, geologickou minulostí a flórou a faunou chráněných území – NPR Hrabanovská černava, PR Hrbáčkovy tůně, PR Lipovka – Grado.
Na stezce dlouhé 16 kilometrů projdete okolo zámeckého parku, Dvoreckým lesem, písečným přesypem u Byšiček, Hrbáčkovými tůněmi a projdete okolo eremitáže (poustevny) Svatý Václav od Matyáše Bernarda Brauna. Dále se dozvíte se zajímavosti i nivě Labe, vodním zdroji Káraný, rekreační oblasti Grado a Mlýnském náhonu u Čelákovic. Vzhledem k blízkosti vody a celkovému charakteru stezky však její návštěvu nedoporučujeme za vlhkého počasí.
Bývalá rekreační oblast České Grado s písečnými lázněmi
Mezi dnešním zdymadlem v Čelákovicích a přírodní rezervací Káraný se nacházela za první republiky významná rekreační oblasti známá jako České Grado. Přírodní koupaliště na písčitém ostrově vzniklo přirozeným rozdvojením labského toku. Ostrov existoval již v dávné minulosti, čehož jsou dokladem archeologické památky objevené ve třicátých letech 20. století při budování nového labského řečiště a zdymadel. Čistá voda a příjemná krajina mezi Jizerou a Labem, s káranskými a lyskými lesy, se čím dál více stávaly vyhledávaným místem, a to zejména o víkendech. Ostrov v roce 1922, s jednoduše upraveným břehem a s písčitými plážemi pro koupající, táhnoucí se v délce téměř 5 km od bývalého jezu u železničního mostu v Jiřině až ke Káranému, měl všechny předpoklady ke zřízení prosperujících říčních – písečných lázní. Lázně daly nové možnosti podnikatelům, kteří na ostrově zbudovali restaurační zařízení, četné kabiny, prodejní stánky, půjčovny loděk atp. Významným společenským a ekonomickým přínosem byly i pro samotné město a jeho drobné podnikatele.
Od počátku třicátých let 20. století se zde začínaly stavět také první víkendové chaty. Třicátá léta jsou ale i počátkem zániku tohoto rekreačního letoviska. Dlouho plánovaný projekt regulace Labe, kterého se domáhaly pro téměř pravidelné každoroční záplavy polabské obce již několik desetiletí, však ohrožoval existenci rozvíjejících se říčních lázní. Uzavřením labského ramene u železničního mostu přestala proudící voda omývat písečné břehy Grada a nové okupační a válečné poměry celý slibně se rýsující záměr utlumily. Dřevěný most na ostrov ztratil funkci a v roce 1940 byl odstraněn. Zařízení postupně zchátralo, pláž z velké části zarostla a dno kdysi slavných lázní se pokrylo bahnem...