Naučná stezka seznamuje s přírodní památkou Vinařická hora, bývalou sopkou na okraji obce Vinařice u Kladna. Informuje o geologické stavbě Vinařické hory, přírodních poměrech a zdejší zajímavé flóře a fauně.
Vinařická hora je bývalá sopka, kterou najdete na hranici obce Vinařice u Kladna. Na první pohled nenápadný kopec rozhodně skrývá více, než byste na první pohled, řekli. Celá oblast je chráněnou přírodní památkou, zřízenou k ochraně stratovulkánu (složené sopky), která je nejlepší ukázkou tohoto typu v Čechách. Třetihorní sopka vznikla ve dvou fázích. Nejprve se rozevřela puklina, do které napadaly tamější horniny a v druhé fází došlo k sopečným výlevům a výbuchům, jejichž stopy jsou ve skalní stěně kráteru více než patrné.
Vinařická hora ovšem není naše jediná sopka. Není ani nejstarší, ani nejmladší, ani největší – prostě takový slabší průměr. Patří však k nejlépe prozkoumaným sopkám vůbec. V okolí Kladna se těžilo černé uhlí. Sloje byly i pod Vinařickou horou a horníci se za uhlím prokopali až pod samotnou sopku. Vystupující láva zde proměnila uhlí v přírodní koks. Našly se i zbytky stromů, které zapadly do trhlin v zemi a s nimi i kameny, které jako by sem vůbec nepatřily.
Z vrcholu Vinařické hory je krásný výhled do krajiny, mimo jiné i na další bývalé sopky – horu Říp, České středohoří s Hazmburkem nebo blízkou Slánskou horu, kde vede rovněž naučná stezka. Na západě lze zahlédnout Doupovské hory.
Trasa naučné stezky Vinařická hora je vedena po kamenitých cestách a pěšinách, někdy velmi příkrých – je rozhodně vhodná pouze pro pěší. Její převýšení je dáno výstupem na vrchol hory. Značena je klasickými zeleno-bílými značkami naučných stezek. Pro návštěvu doporučujeme suché období, po dešti nebo za sněhu mohou být některé úseky hůře schůdné, ne-li nebezpečné. Začátek stezky hledejte ve Vinařicích, u domu č.p. 454 (ze silnice směrem na Třebichovice za kapličkou odbočit vpravo na malé parkoviště), konec tamtéž – stezka je kruhová a celá trasa měří 2,5 kilometru.