V Podještědském muzeu se seznámíte s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem počínaje Karolinou Světlou, rodinou Mužákových, Bedřichem Smetanou i rodinou Blaschkých vlastnící kdysi vilu, ve které se nyní nachází muzeum.
Sbírky muzea tvoří
pozůstalost Karoliny Světlé, jeden z nejobsáhlejších literárně historických souborů v ČR, dále kolekce barokního a
empírového nábytku,
národopisné sbírky (nábytek, kroje a výšivky, podmalby na skle aj. z Podještědí), archeologická sbírka, paleontologická a
mineralogická Fendrychova sbírka s velkou geologickou mapou aj. Knihovna s 5000 svazky obsahuje také staré tisky z 16.-19. století včetně souboru kramářských písní.
Nalzente zde nádherný a
největší papírový betlém vznikající 100 let na Liberecku. Největší skvost se nachází na půdě v podobě nádherné
gotické skříně, kterých je na celém světě okolo dvou desítek. Vše začíná v muzeu s milými průvodci, kteří jsou vám ochotni poradit výlet po Podještědí.
Prohlídka, která začala v muzeu, končí přechodem do
prostor sklepů bývalého zámku ze 16.stol., kde se v roce 1991 objevila
Johanitská komenda ze 13.stol.
Z historie Blaschkovy vily: historizující vilu dal vystavět Franz Schmitt pro svého zetě Konráda Blaschka v letech 1880-1881.V roce 1906 byl interiér vily přestavěn v secesním duchu a do budovy byl vložen monumentální secesní halový prostor, podle projektu vídeňského architekta Wilhelma Klingenberga. V expozici muzea je instalován dochovaný původní nábytek, obrazy, plastiky, koberce a svítidla ze 17. – počátku 20. století. Od roku 1945 zde sídlí Podještědské muzeum.